O nas
Kontakt

Szwedzki bank centralny podnosi stopy procentowe w obliczu wysokiej inflacji

Laura Kowalczyk

Szwedzki bank centralny podnosi stopy procentowe w obliczu wysokiej inflacji

Decyzja ta następuje w pracowitym dniu dla działań banków centralnych w Europie, kiedy banki centralne Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii ogłaszają lub mają ogłosić, czy zmienią swoje stopy procentowe.

Szwedzki bank centralny podniósł swoją podstawową stopę procentową, stwierdzając, że „presja inflacyjna w szwedzkiej gospodarce jest w dalszym ciągu zbyt wysoka”, chociaż istnieją oznaki wskazujące, że inflacja zaczęła spadać.

Riksbank podniósł swoją stopę referencyjną o ćwierć punktu procentowego, do 4%, stwierdzając w czwartek, że jego prognozy wskazują, że może ona zostać podniesiona dalej.

„Inflacja spada także w Szwecji. Tempo wzrostu cen energii i żywności znacznie spadło, co jest pozytywne” – stwierdził Riksbank w swoim komunikacie.

Bank dodał jednak, że „presja inflacyjna jest nadal zbyt silna”, zauważając, że ceny usług w dalszym ciągu szybko rosną, a szwedzka waluta, korona, jest „nieuzasadniona słaba”.

Szwedzka waluta spadła do najniższego poziomu w historii wobec euro i dolara amerykańskiego.

Podobnie jak reszta Europy, Szwecja zmaga się z wysoką inflacją: w sierpniu wyniosła 7,5%, w porównaniu z 9,3% w lipcu, ale daleko jej do celu banku centralnego wynoszącego 2%.

„Aby mieć pewność, że inflacja będzie nadal spadać i ustabilizować się wokół celu w rozsądnym terminie, należy jeszcze bardziej zaostrzyć politykę pieniężną” – stwierdził bank.

Czwartkowa podwyżka stóp procentowych oznacza, że ​​główna stopa procentowa jest na najwyższym poziomie od października 2008 r., napisała szwedzka agencja informacyjna TT.

Decyzje dotyczące stóp procentowych w Europie i na świecie

Banki centralne na całym świecie podwyższyły koszty pożyczek, aby walczyć z inflacją wywołaną odbiciem pandemii Covid-19, a następnie wojną Rosji na Ukrainie, która spowodowała wzrost cen żywności i surowców, energii.

Norweski bank centralny również podniósł w czwartek swoją stopę referencyjną o ćwierć punktu, do 4,25%, tydzień po tym, jak Europejski Bank Centralny podniósł swoją referencyjną stopę depozytów do 4%, podobnie jak Dania.

Środki te pojawiają się w trakcie pracowitego dnia działań banków centralnych. Narodowy Bank Szwajcarii utrzymał w czwartek stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy rynki finansowe były podzielone co do tego, czy Bank Anglii nałoży kolejną podwyżkę, czy też wstrzyma.

Dzień wcześniej Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych po raz drugi od trzech posiedzeń pozostawiła referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie, co oznacza, że ​​w miarę osłabiania się presji cenowej łagodzi ona swoją walkę z inflacją.