O nas
Kontakt

Tablice rejestracyjne Kosowa mają być uznawane w Serbii

Laura Kowalczyk

Licence plates Kosovo/Serbia

Serbia ogłosiła, że ​​kierowcy z kosowskimi tablicami rejestracyjnymi będą mogli wjechać na terytorium Serbii od 1 stycznia, co pozornie zakończy wieloletni spór, który czasami przeradzał się w przemoc.

Po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości od Serbii w 2008 r. tablice rejestracyjne samochodów stały się punktem spornym ze względu na eksponowanie na nich symboli narodowych, czemu sprzeciwiają się obaj dawni walczący wrogowie.

Do tej pory pojazdy z Kosowa lub Serbii mogły przekraczać granicę tylko wtedy, gdy miały na tablicach naklejki zakrywające odpowiednie symbole.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rządu serbskiego zamieściło na swojej stronie internetowej zastrzeżenia, w których stwierdził, że wpuszczenie pojazdów z tablicami Republiki Kosowa na wjazd na terytorium Republiki Serbii nie oznacza uznania państwowości Kosowa.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział mediom, że UE z zadowoleniem przyjęła decyzję Serbii o formalnym uznaniu tablic rejestracyjnych wydanych przez Kosowo, określając ją jako pozytywny krok w kierunku poprawy i normalizacji stosunków Serbia-Kosowo.

Serbia dała jednak jasno do zrozumienia, że ​​uznanie tablic rejestracyjnych Kosowa nie stanowi kroku w kierunku uznania jego niepodległości od Serbii.

Ze strony Kosowa premier Albin Kurti powiedział, że chociaż osobiście zawsze opowiadał się za wzajemnymi stosunkami między swoim krajem a Serbią, Kosowo zniesie naklejki z serbskich tablic rejestracyjnych tylko wtedy, gdy będzie szanowane jego niepodległość.

Ruch bezwizowy w UE dla obywateli Kosowa

Tymczasem obywatele Kosowa mogą teraz swobodnie podróżować do UE bez obowiązkowych wiz Schengen na okres do 90 dni w dowolnym okresie 180 dni.

Na mocy poprzedniego porozumienia posiadacze kosowskich paszportów mogli podróżować bez wizy jedynie do 14 krajów na całym świecie.

Jest to część porozumienia UE–Kosowo, które ma złagodzić ograniczenia w podróżowaniu Kosowian do krajów UE. Według Komisji Europejskiej Kosowo do 2018 r. spełniło już wszystkie kryteria ruchu bezwizowego, w tym zarządzanie granicami i migracjami.

Z aprobatą wstrzymały się jednak Francja i Holandia, które obawiały się możliwości nowych fal migracji, a także pięciu innych członków UE; Cypr, Grecja, Rumunia, Słowacja i Hiszpania.

Historia Serbii i Kosowa jest długa i złożona. W 2008 r. po wiekach sporów przedstawiciele narodu Kosowa jednostronnie ogłosili niepodległość Kosowa.