To wydarzenie sportowe jest pierwszym od czasu, gdy w 2021 roku ta grupa bojowników ponownie przejęła władzę w Afganistanie, ograniczając prawa kobiet pod swoimi rządami.
Tegoroczne Igrzyska Azjatyckie to pierwsza edycja wydarzenia od czasu, gdy talibowie odzyskali kontrolę nad Afganistanem, a do chińskiego miasta Hangzhou przybywają dwie drużyny sportowców, którzy rzeczywiście wyglądają zupełnie inaczej.
Jedna kohorta wysłana z Afganistanu, gdzie talibowie mają obecnie zakaz uprawiania sportu przez kobiety, składa się z około 130 sportowców płci męskiej, którzy będą uprawiać 17 różnych dyscyplin sportowych, w tym siatkówkę, judo i zapasy.
Inny, startujący pod czarno-czerwono-zieloną flagą wybranego rządu obalonego przez talibów w 2021 r., pochodzi z diaspory afgańskich sportowców na całym świecie.
Według Hafizullaha Wali Rahimiego, przewodniczącego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Afganistanu przed przejęciem władzy przez talibów, wśród tej grupy znajduje się 17 kobiet.
Rahimi, który obecnie pracuje spoza Afganistanu, ale w wielu krajach nadal jest uznawany za jego oficjalnego przedstawiciela do spraw olimpijskich, powiedział reporterom podczas oficjalnej ceremonii przybycia drużyny, która odbyła się w czwartek późnym wieczorem, że sportowcy przyjechali tam po prostu z miłości do sportu.
„Chcemy (sic!) całkowicie trzymać sport z dala od polityki, aby sportowcy mogli swobodnie, w kraju i poza nim, uprawiać sport i rozwijać się” – powiedział AP.
Kobiety pochodzą z całego świata i składają się z zawodniczek, w tym zawodniczki trenującej w Iranie drużyny siatkarskiej, kolarek z Włoch i reprezentantki lekkoatletyki z Australii.
Chociaż talibowie obiecywali bardziej umiarkowane rządy niż podczas poprzedniego okresu sprawowania władzy w latach 90., nałożyli już surowe środki od czasu zajęcia Afganistanu w sierpniu 2021 r., w tym samym czasie, gdy siły USA i NATO zdecydowały się wycofać po dwudziestu latach wojny.
Grupa wykluczyła kobiety z większości obszarów życia publicznego, takich jak parki, siłownie i większość zawodów, a także ograniczyła wolności mediów.
Zakazali dziewczętom uczęszczania do szkoły po ukończeniu 12. roku życia oraz zakazali afgańskim kobietom pracy w organizacjach lokalnych i pozarządowych. W kwietniu zakaz ten został rozszerzony na pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Podjęte środki wywołały ostre oburzenie na arenie międzynarodowej, zwiększając izolację kraju w czasie załamania gospodarczego i pogłębiającego się kryzysu humanitarnego.
Rahimi powiedziała, że poprzedni rząd ciężko pracował, aby zwiększyć udział kobiet w sporcie od czasu poprzedniego reżimu talibów i że wzrósł on do 20%.
„Oczywiście mamy nadzieję, że to wróci” – powiedział. „Nie tylko sport, mamy nadzieję, że wrócą (sic!) do szkół i edukacji, bo to podstawowe prawa człowieka”.