O nas
Kontakt

Taylor Swift i Beyoncé: Czy film z koncertu to zaskakujący trend sezonu jesiennego 2023?

Laura Kowalczyk

Taylor Swift i Beyoncé: Czy film z koncertu to zaskakujący trend sezonu jesiennego 2023?

To nieoczekiwany trend sezonu jesiennego… Podczas gdy sprzedaż filmu z koncertu „Taylor Swift: Eras Tour” na całym świecie przekracza 100 milionów dolarów w przedsprzedaży, a Beyoncé przygotowuje się do wydania własnego w grudniu, zadajemy sobie pytanie: Czy film z koncertu powrócił?

Taylor Swift: Trasa koncertowa Eras Według AMC Theatres Distribution i AMC Entertainment sprzedano na całym świecie bilety o wartości ponad 100 milionów dolarów (94,8 miliona euro) w przedsprzedaży, a premiera filmu odbędzie się w piątek 13 października w 8500 kinach w 100 krajach.

Jak stwierdziła AMC, zapotrzebowanie publiczności „było niewiarygodne” w całych Stanach Zjednoczonych, „od największych do najmniejszych miast”.

Film pobił już rekord sprzedaży biletów na koncerty od chwili ogłoszenia 31 sierpnia.

Jest to istotne w czasie, gdy strajki hollywoodzkich aktorów wymuszają zmiany w harmonogramie premier. The Wycieczka Ery otrzymała tymczasową umowę SAG-AFTRA, aby Taylor Swift mogła ją promować, zanim wznowi występy na żywo 9 listopada w Argentynie, a następnie występy w Brazylii. Trasa Eras Tour rozpocznie się ponownie w 2024 roku, obejmując występy w Japonii, Australii, Singapurze i Europie od maja do sierpnia przyszłego roku.

Przedsprzedaż biletów zdaje się także zwiastować powrót filmu koncertowego, podgatunku filmów dokumentalnych o muzyce, który wydaje się być nieoczekiwanym kinowym trendem jesieni.

Jak widać, Beyoncé nie chcąc zostać prześcigniona, ma zamiar zadebiutować własnoręcznie Renesans: film Beyoncé 1 grudnia – także dystrybuowany przez AMC – i Martina Scorsese, którzy nie zadowalają się samym wypuszczeniem Zabójcy Kwiatowego Księżyca w tym miesiącu będzie miał swój dokumentalny koncert z 1978 roku Ostatni Walc powraca do kin z okazji 45-lecia.

Ale czy film z koncertu muzycznego kiedykolwiek zniknął?

Niezupełnie, ponieważ gatunek nie czekał, aż TayTay i Queen B przyjdą i sprzedają bilety masowo.

Mimo to, traktując premierę tych dwóch długo oczekiwanych filmów z koncertów jako odskocznię, TylkoGliwice Culture przygotowało (niepełną) listę najlepszych filmów z koncertów, jakie można już obejrzeć, filmów łączących muzykę na żywo i tworzenie filmów dokumentalnych za kulisami, aby lepiej zanurz widza w zabytkach historii muzyki.

Filmy te pozwalają nam być świadkami świetności artystów i często służą jako cenne kapsuły czasu z okresu twórczego lub pamiątka po ikonach, których już z nami nie ma. Mogą także służyć jako kojący balsam dla tych, którzy nie mieli szczęścia zająć miejsca w pierwszym rzędzie na koncertach swojego ulubionego artysty.

Postępujemy chronologicznie.

Woodstock: 3 dni pokoju i muzyki

(1970 – różne)

Rozrywka domowa Warner Bros
Woodstock: 3 dni pokoju i muzyki

Omawiając filmy z koncertów, trudno nie uwzględnić MacDaddy’ego ze wszystkich: dokument Michaela Wadleigha o festiwalu Woodstock w Bethel w stanie Nowy Jork w 1969 roku. Zawiera bogactwo materiałów, które później stały się kultowe, z występami Janis Joplin, Jimiego Hendrixa , Kto oraz Sly i kamień rodzinny. W pełni oddaje przełomowy moment w amerykańskiej kontrkulturze, a także zagłębia się w organizację wydarzenia. Radzimy nie zawracać sobie głowy wersją kinową z 1970 roku i przejść od razu do czterogodzinnej wersji reżyserskiej z lat 90-tych. Jeśli chcesz być świadkiem historii muzyki, zrób to dobrze.

Mieszkaj w Pompejach

(1972 – Pink Floyd)

ORTF
Mieszkaj w Pompejach

Mieszkaj w Pompejach ukazuje kultowy zespół występujący w ruinach Pompejów, a reżyser Adrian Maben przenosi na ekran nieodłączną teatralność zespołu. Otoczony niewielką ilością wzmacniaczy i obrazami pozostałości rzymskich budowli, film służy także jako ujęcie Pink Floyd w momencie, gdy zespół miał osiągnąć swój komercyjny punkt kulminacyjny, sprzed „Dark Side of the Moon”. Utwór „Careful With That Axe, Eugene” nigdy nie brzmiał tak niesamowicie i epicko.

Ziggy Stardust i pająki z Marsa

(1979 – David Bowie)

Mainman Bewlay Bros. / Miramax
Ziggy Stardust i pająki z Marsa

Dokument koncertowy DA Pennebakera stanowi kronikę wzlotów i upadków słynnej osobowości scenicznej Davida Bowiego oraz końca epoki, w której Ziggy przeszedł na emeryturę Starman. Nakręcony na taśmie 35 mm w Hammersmith Odeon w Londynie, materiał przedstawia ostatni występ Ziggy’ego – od fanów, wybryki za kulisami i koncert na koniec epoki. To… Cóż, to jest po prostu cudowne.

MTV bez prądu: Nirvana

(1993 – Nirwana)

Getty'ego
MTV bez prądu: Nirvana

To był przeskok pomiędzy rokiem 2011 Mieszkaj w Paramount (jedyny występ Nirvany, jaki kiedykolwiek nagrano na taśmie 16 mm) i 1993 MTV odłączone dla najlepszego filmu przedstawiającego Nirvanę na scenie. Przenieśliśmy się w lata 90., ponieważ set zespołu Unplugged jest naprawdę ponadczasowy. Film z koncertu Beth McCarthy-Miller pokazuje, jak jeden z najważniejszych zespołów rockowych końca XX wieku zdecydował się rozebrać i przejść do refleksji, prezentując akustyczne wersje swoich rockowych hymnów i głębsze utwory. Nakręcony zaledwie kilka miesięcy przed przedwczesną śmiercią Kurta Cobaina, koncert zawiera słynne już covery „Where Did You Sleep Last Night” Lead Belly i „The Man Who Sold The World” Bowiego, oba utwory znalazły się na koncertowym albumie „MTV UNplugged” in New York”, jednego z najwspanialszych albumów koncertowych w historii alt rocka.

Zaświeć światłem

(2008 – Rolling Stonesi)

Najważniejsza klasyka
Zaświeć światłem

Na przestrzeni dziesięcioleci zespół The Rolling Stones wyemitował kilka filmów z koncertów, a film Alberta i Davida Mayslesów daj mi schronienie (1970), który obejmował trasę koncertową zespołu w 1969 roku, z łatwością mógłby znaleźć się na tej liście. Jednakże trzymamy się jednego filmu z koncertu na zespół, a film Martina Scorsese z 2008 roku, przedstawiający występ The Rolling Stones w 2006 roku w Beacon Theatre w Nowym Jorku, koniecznie trzeba obejrzeć. Obejmuje pojedynczy koncert, ale zawiera kronikę całej kariery, zawierając ekskluzywne materiały przedstawiające zespół, który się postarzał, ale nadal daje niesamowite występy. A biorąc pod uwagę, że każdy zespół ORAZ reżyser prezentuje tylko jeden film, sprawdźcie to Ostatni Walcdokument Scorsese z 1978 roku, przedstawiający ostatni występ zespołu w Winterland Ballroom w San Francisco w 1976 roku.

Niesamowita Łaska

(2018 – Aretha Franklin)

Wytwórnia filmowa 40 akrów i muła
Niesamowita Łaska

Nazwany na cześć najlepiej sprzedającego się albumu gospel wszech czasów, Niesamowita Łaska to dokument muzyczny jak żaden inny. Film, nakręcony na zlecenie Warner Bros i nakręcony w 1972 roku w kościele baptystów misyjnych New Temple w Los Angeles przez zmarłego Sydneya Pollacka, przedstawia dwudniową sesję nagraniową Arethy Franklin. Materiału jednak nigdy nie obejrzano, gdyż ekipa filmowa nie wykorzystała najważniejszej klapy do synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Film z koncertu „zaginął” na dziesięciolecia. Na scenę wkracza producent muzyczny Alan Elliott, człowiek, którego Pollack mianował na swojego następcę projektu i któremu po niemal 30 latach udało się przenieść na ekran jeden z najwspanialszych występów Queen of Soul. Zawiera wyjątkowy materiał filmowy przedstawiający ten intymny, ale pełen mocy pokaz jednego z najlepszych piosenkarzy soul, jaki kiedykolwiek żył. Niezbędne, delikatnie mówiąc.

Lato duszy (… czyli kiedy rewolucji nie można było transmitować w telewizji)

(2019 – różne)

Disney+
Lato duszy (… czyli kiedy rewolucji nie można było transmitować w telewizji)

Ahmir „Questlove” Thompson z The Roots przedstawia wyjątkową i pełną życia migawkę festiwalu, o którym mogłeś nie słyszeć: Harlem Cultural Festival, który odbywał się w sześć niedziel między 29 czerwca a 24 sierpnia w Harlemie. Zajmuje ponad 40 godzin przeważnie ignorowanych materiałów nakręconych na festiwalu w 1969 roku i przekształca je w kulturowy i polityczny punkt orientacyjny, co uzupełnia wypowiedź Niny Simone przed wyjściem na scenę: „Jak można być artystą i nie odzwierciedlać czasów?” To naprawdę wspaniały film, pełen niezwykłych ról Simone, Steviego Wondera, 5th Dimension, Gladys Knight & the Pips, Mavis Staples oraz Sly and the Family Stone. To ważny akt rekultywacji i jeden z najlepszych muzycznych dokumentów/filmów koncertowych, jakie prawdopodobnie zobaczysz. Dzięki temu Questlove otrzymał Oscara za najlepszy film dokumentalny, więc jeśli wpadnie Ci w ręce ścieżka dźwiękowa, koniecznie sięgnij po nią. Nie pożałujesz.

Amerykańska utopia Davida Byrne’a

(2020 – David Byrne)

Filmy dokumentalne HBO
Amerykańska utopia Davida Byrne’a

Spike Lee spróbował swoich sił w filmie z koncertu i dał nam jeden z najlepszych filmów 2020 roku. Amerykańska utopia Davida Byrne’a to kameralna migawka z występu byłego frontmana Talking Heads na Broadwayu w 2019 roku, który jest zarówno koncertem, jak i ćwiczeniem sztuki performance. Aktualny, wyjątkowo fascynujący i bardzo kinowy film, który zarówno zachwyci fanów Byrne’a, jak i stanowi doskonały punkt wyjścia dla tych, którzy nie są zaznajomieni z jego twórczością ani Talking Heads. Skoro już o tym mowa, poszukajcie filmu muzycznego Jonathana Demme’a z 1984 roku Przestań mieć sens, który pokazuje Talking Heads w szczytowym momencie. Nie pożałujesz.

Miłego oglądania (i słuchania).