O nas
Kontakt

Tego lata Niemcy ułatwią zagranicznym pracownikom przeprowadzkę do kraju

Laura Kowalczyk

The Opportunity Card allows non-EU citizens to come to Germany for a year in order to search for a job.

Karta możliwości umożliwia obywatelom spoza UE przyjazd do Niemiec na rok w celu poszukiwania pracy.

Jeśli zastanawiałeś się nad przeprowadzką do Niemiec, to nowe zezwolenie na pracę może być dla Ciebie.

Niemcy poszukują bardziej wykwalifikowanych pracowników i wprowadziły nowy sposób przemieszczania się do kraju wykwalifikowanych obcokrajowców.

Karta możliwości, zwana Kartą Możliwości, umożliwia obywatelom spoza UE przyjazd do Niemiec na rok w celu poszukiwania pracy.

Oto, kto jest uprawniony i jak działa karta.

Jest nowy sposób, w jaki zagraniczni pracownicy mogą przenieść się do Niemiec

Pomysł stworzenia Chancenkarte, co oznacza Kartę Możliwości, pojawił się po raz pierwszy w 2022 r. jako sposób na ułatwienie pracownikom zagranicznym znalezienia zatrudnienia w Niemczech.

Program rozpoczyna się obecnie 1 czerwca 2024 r., ponieważ kraj stara się zwiększyć skąpą podaż młodych, wykwalifikowanych pracowników.

Niemcy potrzebują około 400 000 nowych wykwalifikowanych pracowników rocznie, aby pokryć niedobory, szczególnie w dziedzinach inżynierii, IT i opieki zdrowotnej.

Nowe zezwolenie na pracę w Niemczech umożliwia poszukiwanie pracy przez rok

Karta możliwości działa jak tymczasowa wiza lub pozwolenie na pracę, umożliwiając obywatelom spoza UE zamieszkiwanie w kraju przez okres do jednego roku.

W tym okresie posiadacze karty mogą podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin w wymiarze nie większym niż 20 godzin tygodniowo lub odbywać staże próbne trwające dwa tygodnie.

Celem jest ułatwienie wykwalifikowanym pracownikom znalezienia odpowiedniego zatrudnienia, a firmom potrzebującym pracowników znalezienie pracowników zagranicznych na dane stanowiska.

Jeśli posiadacz karty chce przejść na pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, może ubiegać się o pobyt długoterminowy – proces jest łatwiejszy, ponieważ wnioskodawca ma już ofertę pracy.

Komu przysługuje niemiecka karta możliwości?

Jeśli chcesz ubiegać się o Chancenkarte, musisz ukończyć co najmniej dwuletnie kształcenie zawodowe lub posiadać dyplom uniwersytecki wydany w kraju pochodzenia, odpowiadający Twojemu wybranemu stanowisku.

Kandydaci muszą także znać język niemiecki lub angielski.

Zainteresowani muszą udowodnić, że posiadają środki finansowe lub wynagrodzenie z umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin na pokrycie rocznego pobytu w Niemczech – nieco ponad 12 000 euro.

Kandydaci są klasyfikowani w oparciu o system punktowy, przy czym minimalny wymóg wynosi sześć punktów.

Za posiadanie uznawanych w Niemczech kwalifikacji zawodowych lub pozwolenie na wykonywanie zawodu regulowanego, np. nauczyciela, pielęgniarki lub inżyniera, przysługują cztery punkty.

Trzy punkty przyznawane są kandydatom posiadającym pięcioletnie doświadczenie zawodowe w swojej dziedzinie, zdobyte w ciągu ostatnich siedmiu lat lub znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 zgodnie z europejskim systemem opisu kształcenia językowego (CEFR).

Dwa lata doświadczenia zawodowego z poprzedniego szkolenia zawodowego w ciągu ostatnich pięciu lat, wiek poniżej 35 lat w momencie składania wniosku i posiadanie certyfikatu B1 z języka niemieckiego dają dwa punkty.

Jeden punkt przyznawany jest za: wiek poniżej 40 lat w momencie składania wniosku; przebywający wcześniej w Niemczech przez co najmniej sześć miesięcy (z wyłączeniem celów turystycznych); Znajomość języka angielskiego C1 i A2 języka niemieckiego; przeszkolenie w zawodzie, w którym w Niemczech brakuje pracowników; i składamy wniosek wspólnie z małżonkiem.

Osoby zainteresowane mogą ubiegać się o Kartę Możliwości w niemieckim konsulacie w swoim kraju, w lokalnym Urzędzie Rejestracji Cudzoziemców w Niemczech.