O nas
Kontakt

Temperatura wody w Jeziorze Genewskim rośnie w niespotykanym dotąd tempie

Laura Kowalczyk

A passenger boat makes its way in Lake Geneva, backdropped by the Alps, as seen from Riex, 80 kilometers (50 miles) east of Geneva, Switzerland,

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Lozannie pokazują, że temperatura wody w Jeziorze Genewskim rośnie od czterech do pięciu razy szybciej niż w oceanach. Ten bezprecedensowy trend ocieplenia podniósł średnią temperaturę wód jeziora do 13,6 stopnia Celsjusza przez cały rok.

Zimą typowy proces mieszania zimowego polega na mieszaniu się bogatych w tlen wód powierzchniowych z wodami głębszymi, co ma kluczowe znaczenie dla natlenienia i różnorodności biologicznej.

Marie-Elodie Perga, ekspertka w dziedzinie badań nad jeziorami na Uniwersytecie w Lozannie, podkreśliła znaczenie tego zjawiska, stwierdzając: „Ogółem udało nam się osiągnąć odpowiednią reoksygenację do głębokości 170 metrów, ale obawy leżą poza tą głębokością. Minęło 12 lat, odkąd jezioro dno doświadczyło ponownego natlenienia poprzez mieszanie zimą.” Niezbędne jest pilne podjęcie działań mających na celu łagodzenie globalnego ocieplenia poprzez redukcję emisji CO2.

Zawodowi rybacy są świadkami skutków na własne oczy i zauważają znaczny wzrost połowów okoni w porównaniu do normalnych czasów. Tarło okoni odbywa się zazwyczaj od maja.

Choć wydaje się, że niektóre gatunki czerpią korzyści z rosnących temperatur, inne stają w obliczu zagrożeń. Ekosystem największego rezerwatu słodkiej wody w Europie Zachodniej przechodzi istotne zmiany. Naukowcy zaniepokojeni tym zjawiskiem pięć lat temu zainstalowali na jeziorze platformę z setkami czujników, aby przeprowadzić kompleksowe analizy.