Nowy rząd Argentyny wdrożył nowy plan terapii szokowej gospodarczej, mający na celu rozwiązanie najgorszego kryzysu w kraju od dziesięcioleci.
Argentyna osłabi swoją walutę, peso, o ponad 50% do 800 za dolara, wraz z połową liczby ministerstw, obniży dotacje do energii i unieważni przetargi na roboty publiczne w ramach zestawu nowych środków ogłoszonych przez nową Minister Gospodarki. , Luis Caputo.
We wtorek Reuters podał, że Caputo stwierdził, że plan będzie bolesny w perspektywie krótkoterminowej, ale jest konieczny w celu zmniejszenia deficytu budżetowego i sprowadzenia inflacji do trzycyfrowego poziomu.
„Celem jest po prostu uniknięcie katastrofy i przywrócenie gospodarki na właściwe tory” – powiedział Caputo w nagranym przemówieniu.
Powiedział także, że kraj musi uporać się z głębokim deficytem budżetowym, który oszacował na 5,5% PKB. Caputo zwrócił uwagę, że Argentyna miała deficyt budżetowy przez 113 z ostatnich 123 lat, co jest przyczyną jej problemów gospodarczych.
„Jesteśmy tutaj, aby rozwiązać ten problem u podstaw” – powiedział. „Aby to zrobić, musimy położyć kres naszemu uzależnieniu od deficytów budżetowych”.
Ten południowoamerykański kraj, główny producent zbóż, zmaga się z inflacją sięgającą 150%, z rezerwami banku centralnego na minusie, a dwie piąte populacji żyje w biedzie. Ma słabnącą pożyczkę w wysokości 44 miliardów dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
„Z radością przyjmuję te zdecydowane kroki” – powiedziała szefowa MFW Kristalina Georgiewa, nazywając je „ważnym krokiem w kierunku przywrócenia stabilności i odbudowy potencjału gospodarczego kraju”.
MFW nazwał te środki „odważnymi” i stwierdził w oświadczeniu, że „pomogą one ustabilizować gospodarkę i położą podwaliny pod bardziej zrównoważony wzrost napędzany przez sektor prywatny”.
We wtorek rynki walutowe i rynki zbóż były zamknięte, ponieważ handlowcy oczekiwali na plan gospodarczy nowego rządu.
Banki już przewidywały gwałtowną dewaluację, a niektóre obniżyły kurs wymiany do 700.
Od 2019 r. waluta peso argentyńskiego jest sztucznie utrzymywana na sile poprzez ścisłą kontrolę kapitału, która tworzy dużą rozbieżność między oficjalnym kursem wymiany wynoszącym 366 za dolara a równoległymi kursami sięgającymi 1000 za dolara.
„Sytuacja jest krytyczna”
Javier Milei, który w niedzielę objął urząd nowego prezydenta Argentyny, prowadził już kampanię opartą na obietnicach cięcia wydatków, często na wiecach wymachując piłą łańcuchową jako brutalny symbol swoich planów cięć wydatków.
„Sytuacja jest krytyczna przy 45% ubóstwa i 200% rocznej inflacji” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik prezydenta Manuel Adorni. „Zmierzamy w stronę hiperinflacji, a celem jest jej uniknięcie”.
Ostre przemówienie Milei dotyczące budżetu – z nową mantrą „nie ma pieniędzy” – podniosło na duchu rynki od czasu jego zwycięstwa w wyborach, a indeks akcji S&P Merval (.MERV) osiągnął we wtorek rekordowy poziom, a obligacje skarbowe zwyżkowały o prawie 4%.
Analitycy twierdzą, że nowe środki stanowią mocny sygnał.
„Ogłoszona dewaluacja przekroczyła oczekiwania rynku” – powiedziała Shamaila Khan, dyrektor ds. instrumentów stałodochodowych na rynki wschodzące i region Azji i Pacyfiku w UBS Asset Management.
„Ogłoszono pewne szczegóły dotyczące koniecznej korekty fiskalnej, np. ograniczenie dotacji i ograniczenie wydatków publicznych. Wdrożenie będzie niezbędne”.
Caputo, powtarzając wcześniejsze obietnice Milei, powiedział, że rząd będzie starał się stopniowo znosić cła eksportowe, do czego rolnicy od dawna dążyli. Argentyna jest wiodącym eksporterem przetworzonego oleju i śruty sojowej oraz trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie.
Trudności w realizacji planu
Główna wątpliwość dotyczy tego, czy Milei, którego libertariańska koalicja jest dopiero trzecim co do wielkości blokiem w Kongresie, będzie w stanie wdrożyć drastyczne cięcia budżetowe potrzebne do zaradzenia głębokiemu deficytowi budżetowemu bez wpędzania kraju Ameryki Południowej w zamieszanie i kłopoty.
„Dostosowanie będzie bolesne, a przyszłość obarczona ryzykiem gospodarczym, politycznym i społecznym” – stwierdziła agencja Fitch Ratings w raporcie.
„Partia Milei jest słabo reprezentowana w parlamencie i nie kontroluje żadnego wojewody, sojusze z bardziej wpływowymi partiami i aktorami władzy pozostają płynne, a sytuacja społeczna jest niestabilna”.
Oczekuje się, że bank centralny, który ma nowego prezesa Santiago Bausili, ogłosi w środę także środki dotyczące stóp procentowych, zadłużenia i polityki pieniężnej.