O nas
Kontakt

TikTok usuwa filmy promujące „list do Ameryki” Osamy bin Ladena po tym, jak jego tekst stał się wirusowy

Laura Kowalczyk

TikTok usuwa filmy promujące „list do Ameryki” Osamy bin Ladena po tym, jak jego tekst stał się wirusowy

List sprzed 21 lat od Osamy bin Ladena, w którym krytykuje Stany Zjednoczone za wsparcie dla Izraela, stał się wirusowy w mediach społecznościowych, ponieważ młodzi Amerykanie stwierdzili, że ujawnia on prawdę, o której nigdy wcześniej nie mówiono.

TikTok zakazał promowania treści związanych z listem z 2002 r. napisanym przez założyciela Al-Kaidy Osamę bin Ladena po tym, jak na początku tygodnia dokument ten stał się wirusowy wśród amerykańskich użytkowników, a wielu uznało, że tekst jest „oszałamiający” ze względu na to, co mówi ich własny kraj.

Dokument, który został opublikowany przez The Guardian w listopadzie 2002 r., ale został już usunięty ze strony internetowej gazety, został napisany przez bin Ladena zaledwie kilka miesięcy po tym, jak urodzony w Arabii Saudyjskiej bojownik zaplanował ataki z 11 września we wschodnich Stanach Zjednoczonych.

W swoim liście bin Laden rzuca światło na ideologię, która pchnęła go do zorganizowania ataków na Stany Zjednoczone, które 11 września 2001 r. zniszczyły bliźniacze wieże w Nowym Jorku, zginęło prawie 3000 osób, a tysiące innych zostało rannych.

Według bin Ladena ataki były uzasadnione rolą Stanów Zjednoczonych we wspieraniu Izraela i tym, co nazwał uciskiem narodu palestyńskiego, dodając, że Palestyńczyków trzeba będzie „zemścić”, tak samo jak naród Afganistanu.

„Utworzenie i kontynuacja Izraela to jedna z największych zbrodni, a wy jesteście przywódcami jego zbrodniarzy” – argumentował bin Laden w liście cytowanym przez Rolling Stones. „Każda osoba, której ręce zostały skażone w wyniku udziału w tej zbrodni, musi zapłacić swoją cenę, i to wysoką”.

Wielu młodych, lewicowych użytkowników TikToka w Ameryce uznało, że list zawiera prawdę, której nigdy nie powiedziano im o roli Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Niektórzy twierdzili, że zmienił się cały ich punkt widzenia na świat, a wielu zgodziło się, że bin Laden miał „rację”.

Kompilacja takich filmów na TikToku, udostępnionych przez dziennikarza Yashara Alego na X, dawniej Twitterze, przyciągnęło jeszcze większą uwagę na tę kwestię, sprawiając, że list odbił się jeszcze głośniejszym echem w amerykańskiej przestrzeni debaty publicznej. W czwartek „list” i „bin Laden” zyskiwały na popularności na platformie X.

Wiele osób w mediach społecznościowych krytykowało użytkowników TikToka, którzy witali list i zachęcali innych do jego przeczytania, wyrażając obawy, że młodzi Amerykanie mogą ulec radykalizacji. Po krytyce związanej z rozpowszechnianiem treści TikTok usunął większość filmów związanych z listem, twierdząc, że bada, w jaki sposób filmy te dostały się na jego platformę.

The Guardian usunął list ze swojej strony internetowej, wyjaśniając innym firmom medialnym, że zrobił to, ponieważ dokument był szeroko rozpowszechniany w mediach społecznościowych bez odpowiedniego kontekstu.

Inni jednak domagali się, aby list nie był cenzurowany.

„Nie zamieniaj od dawna publicznych bełkotów terrorystów w zakazaną wiedzę, coś, co ludzie chętnie odkryją na nowo” – napisała w czwartek w poście w serwisie Threads Renee DiResta, kierownik ds. badań w Obserwatorium Internetowym Stanforda. „Pozwólcie ludziom przeczytać żądania mordercy – to człowiek, którego niektórzy głupcy z TikToku postanowili wychwalać. Dodaj więcej kontekstu.”

Pisarka Talia Jane napisała w X, że fascynacja młodych Amerykanów listem bin Ladena może wynikać z faktu, że propalestyńscy protestujący wzywający do zawieszenia broni w Gazie byli „demonizowani” i nazywani także terrorystami.

Podczas gdy filmy na TikToku omawiały jedynie część listu poświęconą konfliktowi między Izraelem a Palestyńczykami, inne, mroczniejsze fragmenty listu zostały zignorowane. W dokumencie – który należy interpretować jako narzędzie propagandy uznanego masowego mordercy – bin Laden umieścił ataki na kobiety i gejów, głosząc swój antysemicki, mizoginistyczny i anty-LGTBQ+ pogląd na świat i mając nadzieję na uzyskanie poparcia dla Al-Kaida.

Bin Laden zginął w swoim kompleksie w Pakistanie w 2011 roku, kiedy został zastrzelony przez amerykańskich żołnierzy Navy SEAL.