Scenarzyści wygrali dużą podwyżkę, większą liczbę pracowników w programach telewizyjnych i kontrolę sztucznej inteligencji w scenariuszach. W środę aktorzy kontynuują negocjacje.
To już oficjalne – hollywoodzcy scenarzyści ratyfikowali nowy trzyletni kontrakt ze studiami, wychodząc zwycięsko po 148-dniowym strajku, który sparaliżował produkcję filmową i telewizyjną w USA.
W poniedziałek (9 października) organizacja Writers Guild of America ogłosiła, że 99% z 8525 członków, którzy oddali głosy, głosowało za ratyfikacją porozumienia, które zostało uzgodnione przez przywódców związkowych pod koniec września.
Powszechnie reklamowany jako wielkie zwycięstwo zarówno przez członków, jak i przywódców związku scenarzystów, nowy kontrakt obejmuje podwyżkę, zwiększenie liczebności personelu serialu i kontrolę wykorzystania sztucznej inteligencji w scenariuszach.
„Wspólnie udało nam się osiągnąć to, co wielu uważało za niemożliwe zaledwie sześć miesięcy temu” – stwierdziła w oświadczeniu Meredith Stiehm, przewodnicząca WGA-East.
Teraz w centrum uwagi są aktorzy, którzy po trzech miesiącach strajku próbują wywalczyć kolejne zwycięstwo. Liderzy Gildii Aktorów Ekranowych-Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych powrócili w tym tygodniu do negocjacji w sprawie umów ze studiami, a nowa runda rozmów spodziewana jest w środę.
Liderzy gildii scenarzystów namawiali studia, aby spełniły żądania aktorów, twierdząc, że ich członkowie będą nadal pikietować wraz z nimi do czasu osiągnięcia porozumienia.
Nadal nie jest jasne, jak duży postęp osiągnięto w rozmowach aktorów z pracodawcami, które trwają jeden dzień i jeden dzień wolny – są one bardziej metodyczne niż maraton sesji nocnych i weekendowych, które położyły kres strajkowi scenarzystów.
Nowy kontrakt autorów obowiązuje do 1 maja 2026 r., trzy lata po wygaśnięciu poprzedniego kontraktu i rozpoczęciu strajku.
Po negocjacjach, w których bezpośrednio uczestniczyli szefowie Disneya, Netflix i Warner Bros. Discovery, 24 września osiągnięto wstępne porozumienie.
Dwa dni później, kiedy członkowie zarządu głosowali za zatwierdzeniem porozumienia i przesłaniem go członkom, strajk ogłoszono za zakończony, a pisarzy zwolniono do pracy. I z radością się zgodzili, a wieczorne talk show wróciły na antenę w ciągu tygodnia.
Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych, które reprezentuje studia, serwisy streamingowe i firmy produkcyjne podczas rozmów strajkowych, pogratulowało scenarzystom oddanego głosu. W oświadczeniu napisano, że umowa „zapewnia pisarzom znaczące korzyści i ochronę” oraz z radością powitano „ważny postęp dla naszej branży, jakim jest powrót pisarzy do pracy”.