O nas
Kontakt

„To kamień milowy”: polska agencja ochrony środowiska daje zielone światło dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Laura Kowalczyk

„To kamień milowy”: polska agencja ochrony środowiska daje zielone światło dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej

Minister klimatu Anna Moskwa stwierdziła, że ​​ten krok naprzód jest „kluczowy” dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polska wydała decyzję środowiskową dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej – podała w piątek państwowa agencja informacyjna PAP, powołując się na minister klimatu Annę Moskwę.

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOS), budowa i eksploatacja elektrowni nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko, a jej oddziaływanie będzie monitorowane – podała PAP.

Zdaniem GDOS przedsięwzięcie nie będzie miało negatywnego wpływu na obszary Natura 2000 ani nie przyczyni się do pogorszenia siedlisk przyrodniczych.

Ponad półtora roku zajęło Dyrekcji Ochrony Środowiska zapoznanie się z materiałem dowodowym zawartym w raporcie oddziaływania na środowisko i podjęcie decyzji o wydaniu pozwolenia.

Kiedy pierwszy w Polsce reaktor jądrowy zostanie uruchomiony?

Warszawa planuje wybudować swoją pierwszą elektrownię jądrową na wybrzeżu Bałtyku do 2033 r. Budowa ma się rozpocząć w 2026 r., a jej uruchomienie ma nastąpić w 2040 r.

„To kamień milowy w realizacji inwestycji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała Moskwa.

REUTERS/Kuba Steżycki/Plik Fot
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Polska zastanawiała się nad wprowadzeniem energetyki jądrowej od 2005 roku, napotykając szereg przeszkód finansowych i politycznych, które opóźniały ten proces.

Należy mieć nadzieję, że to czyste źródło energii pozwoli krajowi odejść od węgla, który obecnie zapewnia 69 proc. jego energii.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje budowę do sześciu reaktorów w dwóch lub trzech lokalizacjach, które będą generować około 6 do 9 gigawatów energii. To wystarczy, aby zasilić prawie 8 milionów domów.

Polska przejdzie z węgla na atom

Polska jest także jednym z kilku krajów, które otrzymają pomoc finansową od USA na nową technologię nuklearną.

W ramach „Projektu Phoenix” planowana jest budowa małych reaktorów modułowych na terenie całego kraju. Jest to wciąż nowa technologia, stosowana głównie w projektach pilotażowych.

Jednakże niedawne postępy i skutki kryzysu energetycznego wywołały zainteresowanie i wsparcie polityczne dla energetyki jądrowej w całej Europie.

Obok Czech i Słowacji w Polsce prowadzone będą studia wykonalności konwersji elektrowni węglowych na nową technologię jądrową.