O nas
Kontakt

To the Moon: Ten start-up próbuje zasilić silnik rakietowy krowim nawozem

Laura Kowalczyk

To the Moon: Ten start-up próbuje zasilić silnik rakietowy krowim nawozem

Silnik rakietowy firmy Interstellar Technologies napędzany krowim łajnem został pomyślnie wystrzelony na 10 sekund.

Japoński sektor kosmiczny boryka się z problemami związanymi z dwiema nieudanymi misjami w ostatnich latach i wpadkami związanymi z wystrzeleniem rakiet dwa razy tylko w tym roku.

Porzucając niedawne niepowodzenia, kraj może wkrótce rozpocząć nowy rozdział w swoim przemyśle kosmicznym dzięki nieoczekiwanemu źródłu.

Start-up Interstellar Technologies testuje prototypowy silnik rakietowy zasilany biopaliwem pozyskiwanym wyłącznie z krowiego łajna.

Współpracując z firmą Air Water, producentem gazu przemysłowego, Interstellar Technologies ma nadzieję, że w końcu będzie w stanie umieścić satelity w kosmosie przy użyciu tego paliwa.

W niedawnym grudniowym eksperymencie prototyp silnika wystrzelił niebiesko-pomarańczowy płomień na odległość 10–15 metrów w poziomie przez około 10 sekund przez otwarte drzwi hangaru w wiejskim miasteczku Taiki na północy.

Niezbędny ciekły „biometan” został w całości wyprodukowany z gazu pochodzącego z odchodów krowich z dwóch lokalnych gospodarstw mlecznych, twierdzi Interstellar Technologies.

„Staramy się budować małe rakiety, które można wystrzelić często, a nie tylko raz. W tym sensie wytwarzanie paliwa o niskim wpływie na środowisko oznacza, że ​​możemy zbudować rakietę o niskim wpływie na środowisko. W ten sposób możemy zbudować rakietę nowej generacji systemu” – powiedział Takahiro Inagawa, dyrektor generalny Interstellar Technologies.

„Nie sądzę, że będzie przesadą założenie, że zostanie to powtórzone… na całym świecie” – dodał.

Jej partnerski producent gazów przemysłowych, firma Air Water, współpracuje z lokalnymi rolnikami, którzy posiadają w swoich gospodarstwach sprzęt do przetwarzania krowiego łajna na biogaz, który zbiera i zamienia na paliwo rakietowe.

„Robimy to nie tylko dlatego, że jest to dobre dla środowiska, ale także dlatego, że można je produkować lokalnie, jest bardzo opłacalne i jest to paliwo o wysokich osiągach i wysokiej czystości” – powiedział Inagawa.

Jedno z lokalnych gospodarstw uczestniczących w programie posiada około 900 krów mlecznych, które codziennie wytwarzają łącznie ponad 40 ton odchodów.

Posiada przemysłowy system automatycznego zbierania odpadów, fermentowania ich i przekształcania w biogaz, nawóz i przetworzone materiały ściółkowe dla krów.

Sprzedaż biogazu zwiększa dochody gospodarstwa o około jeden procent.

„Jestem podekscytowany myślą, że nasze odchody krów mogłyby zostać wykorzystane do umożliwienia lotu tej (rakiety)” – powiedział właściciel farmy Eiji Mizushita.

„Musimy odpowiednio usuwać i wykorzystywać obornik. Uważam też, że rząd i społeczeństwo powinny poważniej przyjrzeć się znaczeniu naturalnej energii odnawialnej i zachęcać do jej produkcji” – dodał.

Biogaz uzyskiwany z odchodów krowich już robi postępy na całym świecie. Zasila autobusy w Indore, mieście na zachodzie Indii.

Przyjazne dla klimatu paliwo pomaga zmniejszyć ogromny ślad środowiskowy emitowany przez rolnictwo.

Według Greenpeace rolnictwo odpowiada za 14 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Spalanie biogazu powoduje również uwalnianie gazów cieplarnianych, ale także jego naturalną degradację, co może również zanieczyszczać drogi wodne i glebę.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.