O nas
Kontakt

„To źródło kina”: niemiecki reżyser Wim Wenders uhonorowany na Festiwalu Lumière w Lyonie

Laura Kowalczyk

„To źródło kina”: niemiecki reżyser Wim Wenders uhonorowany na Festiwalu Lumière w Lyonie

TylkoGliwice rozmawiał z odznaczonym niemieckim filmowcem Wimem Wendersem, który otrzymał 15. nagrodę Prix Lumière na tegorocznym Festiwalu Lumière w Lyonie.

Odznaczony niemiecki filmowiec Wim Wenders został nagrodzony 15. Prix Lumière na tegorocznym Festiwalu Lumière w Lyonie, w południowo-wschodniej Francji. Ta wyjątkowa nagroda jest hołdem dla największych nazwisk kina.

Podążając śladami m.in. Clinta Eastwooda, Kena Loacha, Quentina Tarantino, Martina Scorsese, Jane Fondy i Tima Burtona, reżyser Skrzydła pragnienia, Paryż, Teksas I Klub społecznościowy Buena Vista został uhonorowany za zasługi dla kina.

Reżyser filmowy i dokumentalny jest także utalentowanym fotografem. Wenders zawsze zastanawiał się nad znaczeniem obrazów i powiedział TylkoGliwice, że zdobycie Prix Lumière to apoteoza.

„Symbolika jest już zawarta w nazwie, Lumière. To źródło kina” – Wim Winders powiedział TylkoGliwice. „Światło jest tak bardzo esencją życia, że ​​ta nagroda ma bardzo symboliczne znaczenie i daje mi radość większą niż jakakolwiek inna nagroda, którą otrzymałem wcześniej”.

Wim Wenders, reżyser i fotograf
Wim Wenders, reżyser i fotograf

Po Pinaswoim dokumencie o wielkiej niemieckiej tancerce Pinie Bausch, Wenders w dokumencie składa hołd Anselmowi Kieferowi – jednemu z najwybitniejszych żyjących artystów niemieckich Anzelma, który trafi do kin jesienią tego roku. Wenders to twórca filmowy bez artystycznych granic.

„Kino nigdy nie było dla mnie historią narodową” – wyjawił. „Odkryłem to w Paryżu, chciałem zostać malarzem, odkryłem kino i to zmieniło moje życie.

„Jestem przekonanym zwolennikiem Europy. Największym wzruszeniem była dla mnie myśl o Europie, w której zawsze będzie pokój i nigdy więcej wojny, w której zostawimy za sobą nacjonalizm (…) I my Widziałem, do czego to prowadzi, więc to wielka katastrofa, ta utrata pamięci.

Wim Wenders to filmowiec bez granic. Nakręcił swój najnowszy film Idealne dni w Japonii. Zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na Festiwalu Filmowym w Cannes i jeszcze pod koniec roku trafi na europejskie ekrany.

Przywracanie i powracanie do kultowych klasyków

Festiwal Lumière oferuje szereg retrospektyw i hołdów, w których bierze udział wielu gości honorowych, w tym Wes Anderson, Marisa Paredes i Terry Gilliam, były członek trupy komediowej Monty Pythona i reżyser Brazylia I 12 małp. Ten ostatni został odrestaurowany w rozdzielczości 4K i zaprezentowany na Festiwalu Lumière.

Terry Gilliam, reżyser, komik i aktor
Terry Gilliam, reżyser, komik i aktor

„Siedzę na początku kina i to mnie ekscytuje” – Terry Gilliam powiedział TylkoGliwice. „Nie poprawiliśmy (kina) dużo lepiej niż oni (bracia Lumière). Od samego początku byli świetni”.

„Chcę, aby wszystkie moje filmy zostały odrestaurowane, a ostatnio sporo się na to zdecydowało. Nowa wersja (12 małp) wychodzi we Francji, więc pomyślałem, że bardzo miło jest zaangażować się w zwrócenie na to uwagi, ponieważ jest to film, z którego jestem bardzo dumny.”

12 małp został odrestaurowany i pokazany podczas Festiwalu Lumière – dając możliwość ponownego obejrzenia kultowych filmów na dużym ekranie, a nie na smartfonie czy tablecie.

Festiwal Lumière w Lyonie ugruntował swoją pozycję jednego z europejskich festiwali, które trzeba zobaczyć. Nietypowe i popularne wydarzenie skupiające historię kina i jego wielką klasykę, targi filmowe i najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie renowacji i dziedzictwa kulturowego, nie zapominając o wielkich filmach współczesnych i szeregu przedpremier z czołowych festiwali, takich jak Cannes i Wenecja.

Wszystko to oczywiście można zobaczyć na dużym ekranie w obiektach kulturalnych Lyonu, często w obecności prestiżowych gości.