O nas
Kontakt

Tokio przygotowuje się na przyszłe trzęsienie ziemi. Czy wyciągnęła wnioski z ostatniego morderczego ataku, który miał miejsce 100 lat temu?

Laura Kowalczyk

Tokio przygotowuje się na przyszłe trzęsienie ziemi.  Czy wyciągnęła wnioski z ostatniego morderczego ataku, który miał miejsce 100 lat temu?

Sto lat po niszczycielskiej klęsce żywiołowej Tokio wdrożyło technologię bezpieczeństwa sejsmicznego. Ale czy jego budynki będą w stanie wytrzymać przyszłe trzęsienia ziemi?

Stolica Japonii, Tokio, w niczym nie przypomina tej sprzed 100 lat, kiedy wielkie trzęsienie ziemi w Kanto pozostawiło miasto w ruinie.

Trzęsienie o sile 7,9 w skali Richtera zabiło 105 000 ludzi, a miasto, składające się niegdyś głównie z drewnianych domów, musiało zostać całkowicie odbudowane.

Sto lat później Tokio może poszczycić się panoramą drapaczy chmur ze szkła i stali zaprojektowanych z myślą o trzęsieniach ziemi.

Toranomon Hills Mori Tower o wysokości 247 m w zamożnej dzielnicy Roppongi to tylko jeden z tych budynków, które zostały wzmocnione technologią bezpieczeństwa sejsmicznego.

54-piętrowy budynek, w którym mieszczą się luksusowe apartamenty, sklepy i biura najbardziej znanych marek na świecie, takich jak Goldman Sachs, Google i Pokémon Company, wyposażony jest w najnowocześniejsze sejsmiczne systemy antywibracyjne kontrolujące ruch podczas dreszcze.

Według architekta budynku, Kai Toyamy, w budynku zastosowano trzy różne rodzaje technologii amortyzacji, łącznie 516 amortyzatorów olejowych, każdy składający się z grubego cylindra o długości 1,7 m.

Każdy z nich pracuje nad utrzymaniem równowagi i solidności budynku w przypadku trzęsienia ziemi.

Amortyzatory olejowe wielokrotnie rozciągają się i kurczą, przekształcają energię trzęsienia ziemi w ciepło i uwalniają ją, gdy budynek się trzęsie.

apteczka

W 2011 r. Wielkie trzęsienie ziemi we wschodniej Japonii spowodowało korek w Roppongi, powodując uwięzienie gości i pracowników Mori Tower.

„Od tego czasu jesteśmy gotowi powitać osoby, które utknęły w mieście i nie mogą wrócić do domu” – powiedział Takashi Hosoda, starszy dyrektor Biura Ratunkowego w Mori Building Disaster.

Pomieszczenie zaopatrzenia ratunkowego jest wypełnione stosami pudeł zawierających niezbędne artykuły na wypadek kolejnego poważnego zdarzenia.

„Tutaj mamy zapasy środków sanitarnych dla kobiet, tutaj mamy tuńczyka w puszce, krakersy i kocyki foliowe zwane prześcieradłami” – wyjaśnił Hosoda.

W Japonii wiele osób gromadzi zapasy w domu, podobnie jak firmy i samorządy lokalne.

Władze lokalne w Tokio wykorzystują około 400 magazynów do przechowywania 9,5 miliona posiłków błyskawicznych, w tym ryżu, makaronu i ciastek, do kwietnia 2023 r.

Gotowość społeczności na trzęsienie ziemi

W Tokio nadal istnieją tradycyjne drewniane domy i niektórzy martwią się, że te drewniane domy pozostaną w centrach miast.

„Wiele budynków w Tokio jest obecnie bardziej odpornych na trzęsienia ziemi niż 100 lat temu. Jednak nadal jest to niepokojące” – powiedział Hajime Nakamura, gość wystawy fotograficznej poświęconej Wielkiemu Trzęsieniu Ziemi w Kanto.

Jedną z nich jest dzielnica Arakawa, której 60 proc. powierzchni to skupisko domów drewnianych. Wiele starych domów pozostało bez odbudowy lub wzmocnienia, aby wytrzymać wstrząsy.

Zamiast tego władze lokalne uciekają się do różnych działań mających na celu „poprawę sytuacji takiego obszaru”.

W dystrykcie Arakawa często można zobaczyć studnie ulgowe i zbiorniki na wodę na wypadek pożaru. Niektóre ławki służą jako pojemniki do przechowywania narzędzi awaryjnych.

„Głównym celem jest uczynienie miasta i budynków bardziej odpornymi na ogień, uczynienie ich silniejszymi i odpornymi na łatwe zniszczenie. Drugim celem jest poszerzenie ulic, którymi ewakuują się ludzie” – powiedział Hironori, urzędnik z Arakawa dzielnica. Murayama.

Tokio nadal narażone na klęski żywiołowe

Niektórzy eksperci twierdzą, że pomimo tych wszystkich wysiłków Tokio pozostaje podatne na trzęsienia ziemi, a tym bardziej na inne klęski żywiołowe, takie jak powodzie.

Na niedawnej konferencji prasowej sejsmolog Masayuki Takemura ubolewał, że powojenna odbudowa Tokio była „anarchiczna” i „przedkładała rozwój gospodarczy nad budowę odpornego miasta”.

Zwrócił także uwagę na „nadmierną koncentrację drapaczy chmur” i budowę osiedli mieszkaniowych na sztucznych wyspach, zwiększających ryzyko ich izolacji w przypadku klęski żywiołowej.

Japonia jest podatna na trzęsienia ziemi ze względu na położenie geograficzne wzdłuż aktywnego Pierścienia Ognia na Pacyfiku, gdzie zbiega się i oddziałuje kilka płyt tektonicznych.

Eksperci szacują, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego trzęsienia ziemi w Tokio w ciągu najbliższych 30 lat wynosi 70%.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.