O nas
Kontakt

Torfowiska, plastik i wycofujący się węgiel: oto dlaczego Walia jest naszym Zielonym Krajem Miesiąca

Laura Kowalczyk

Torfowiska, plastik i wycofujący się węgiel: oto dlaczego Walia jest naszym Zielonym Krajem Miesiąca

Choć może być niewielka, Walia jest jednym z krajów podejmujących działania w dziedzinie klimatu.

Ekstremalne warunki pogodowe, burze i powodzie w dalszym ciągu podkreślają nieuniknione znaczenie działań klimatycznych w Europie i poza nią.

Konieczność dekarbonizacji naszych systemów energetycznych poprzez rezygnację z paliw kopalnych i przejście na czystą energię nigdy nie była bardziej wyraźna.

Każdy kraj ma swoje unikalne wyzwania i zasoby, które wpływają na jego drogę do zera netto. Jednak wzajemne świętowanie sukcesów może zainspirować naszych polityków i wywrzeć na nich presję, aby poszli w ich ślady.

Choć może być niewielka, Walia jest jednym z krajów podejmujących działania w dziedzinie klimatu.

Walia rzuca wyzwanie Westminster przy zerowym wyniku netto

Rząd Wielkiej Brytanii wycofał się ostatnio z szeregu zobowiązań o zerowej emisji netto, w tym z opóźnienia wprowadzenia zakazu dla samochodów benzynowych i wysokoprężnych.

Minister klimatu Walii połączył siły z sekretarzem Net Zero Szkockiej Partii Narodowej (SNP), aby wezwać do zwołania szczytu w celu dotrzymania zobowiązań dotyczących zerowej emisji netto.

W piśmie wyrazili swoje „rozczarowanie” zapowiedziami premiera z zeszłego miesiąca, stwierdzając, że nie skonsultowano się z zdecentralizowanymi rządami Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Obaj ministrowie zażądali „nowego partnerstwa opartego na wzajemnym szacunku” i zwołania szczytu czterech narodów pod przewodnictwem niezależnego Komitetu ds. Zmian Klimatu, aby zapewnić realizację zobowiązań zerowych netto.

Co zatem robi Walia, aby utrzymać cele zerowej netto w zasięgu ręki?

Od węgla po energię odnawialną należącą do społeczności

Podobnie jak reszta Wielkiej Brytanii, Walia ma prawnie wiążący cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Ostatnia w kraju elektrownia węglowa została zamknięta w 2019 r., ale choć być może przestała wykorzystywać węgiel do produkcji energii, górnictwo w Walii uległo złożoną historię sięgającą setek lat.

Ffoys-y-Fran, największa w Wielkiej Brytanii odkrywkowa kopalnia węgla zlokalizowana w Merthyr Tydfil, ma zostać ostatecznie zamknięta w listopadzie tego roku. Apel kopalni o kontynuację wydobycia węgla został odrzucony przez samorząd lokalny ze względów klimatycznych.

Lokalni mieszkańcy wzięli także udział w długotrwałej kampanii wzywającej do zamknięcia kopalni, podkreślając wpływ, jaki ma ona na ich zdrowie i szczęście. Niektóre domy znajdowały się mniej niż 40 metrów od Ffoys-y-Fran.

Obowiązują także strategie mające na celu wstrzymywanie nowych kopalń węgla i rozbudowę istniejących w przyszłości. Nie udało im się zapobiec próbie ponownego otwarcia odkrywkowej kopalni węgla w Carmarthenshire na początku tego roku.

Ostatecznie wniosek został odrzucony ze względu na lokalne skutki ekologiczne. Wywołało to jednak apele ze strony ponad 30 walijskich organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, aby rząd ostatecznie zakazał wydobycia węgla na walijskiej ziemi.

Walia zamierza do 2035 r. pokrywać 100% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Ma też kilka interesujących metod zwiększania swoich możliwości w zakresie czystej energii.

Turbiny wiatrowe można zobaczyć na farmie wiatrowej Llynfi Afan w pobliżu Port Talbot w południowej Walii.
Turbiny wiatrowe można zobaczyć na farmie wiatrowej Llynfi Afan w pobliżu Port Talbot w południowej Walii.

Na początku tego roku powstała nowa spółka energetyczna finansowana ze środków publicznych, Ynni Cymru. Został stworzony w celu rozszerzenia społecznościowych projektów dotyczących energii odnawialnej w całej Walii.

Obejmuje to przyznawanie dotacji na projekty instalowania paneli słonecznych w budynkach komunalnych i przedsiębiorstwach, a także na bezemisyjne ogrzewanie społeczności, co może również obniżyć rachunki dla mieszkańców.

Minister ds. zmian klimatycznych Julie James powiedziała, że ​​uruchomienie stawia kraj na drodze do osiągnięcia celów w zakresie energii odnawialnej.

„Obecne rynkowe podejście do systemu energetycznego nie zapewnia dekarbonizacji na skalę i w tempie niezbędnym w przypadku kryzysu klimatycznego i nie zapewnia wystarczających korzyści w Walii” – powiedziała na początku tego roku.

„Lokalne wykorzystanie lokalnie wytwarzanej energii to skuteczny sposób na wspieranie zerowej wartości netto i utrzymanie korzyści w naszych społecznościach”.

Co jeszcze Walia robi dla zmian klimatycznych?

W tym miesiącu sztorm Babet poważnie zalał niektóre części Walii, gdy kraj zmaga się z rosnącymi skutkami zmian klimatycznych. Jednak rząd właśnie przeznaczył 4,6 miliona funtów (5,2 miliona euro) na ochronę tysięcy nieruchomości przy użyciu rozwiązań opartych na przyrodzie.

Torfowiska, zwane również torfowiskami, torfowiskami lub wrzosowiskami, mogą mieć znaczący wpływ na zmianę klimatu – ale tylko pod warunkiem prawidłowego zarządzania. Mogą one potencjalnie stać się ważnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla, jednak 90 procent torfowisk Walii zostało zniszczonych do tego stopnia, że ​​emitują gazy cieplarniane.

Rząd walijski oferuje właścicielom torfowisk fundusze na pomoc w przywracaniu tych wyjątkowych ekosystemów. Dotacje postrzegane są jako kluczowy element wysiłków kraju na rzecz potrojenia tempa odtwarzania torfowisk i ochrony przed skutkami kryzysu klimatycznego.

Na początku tego roku Walia odwołała także kilka dużych projektów budowy dróg ze względów środowiskowych. W ramach „przełomowej” polityki dokonano ponownej oceny ponad 50 programów pod kątem serii trudnych testów dotyczących ich wpływu na klimat.

Na podstawie tego przeglądu wstrzymano lub zmieniono dziesiątki dużych projektów, a urzędnicy zastanawiali się, czy nowe drogi rzeczywiście rozwiązują problemy transportowe w kraju. Rząd stwierdził, że stwarza to okazję do inwestowania w transport publiczny oraz programy ruchu pieszego i rowerowego.

W Walii zakazano sprzedaży wielu jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym talerzy, sztućców i styropianowych pojemników na wynos, zgodnie z podobnymi przepisami obowiązującymi w Szkocji i Anglii. Minister klimatu Julie James stwierdziła, że ​​zakaz powstał na skutek pracy wielu społeczności, które już pozbyły się plastiku.

Jest to pierwszy krok w kierunku wycofywania niepotrzebnych jednorazowych tworzyw sztucznych, w wyniku którego w przyszłości plastikowe torby na zakupy i kontrowersyjne tworzywa oksydegradowalne, które rozkładają się na mikroplastiki, a nie faktycznie ulegają biodegradacji, zostaną zakazane.

Jaki kraj miesiąca według TylkoGliwice Green?

Co miesiąc wyróżniamy kraj europejski, który opowiada się za klimatem, przyrodą i środowiskiem. Nasz Zielony Kraj Miesiąca wyróżnia się wszystkim, od ekoinnowacji po zmianę polityki.

Oto nasi poprzedni zwycięzcy: Albania, Dania, Islandia, Austria, Portugalia, Hiszpania i Estonia.