W świecie przywództwa piłkarskiego! W tym tygodniu FOOTBALL NOW przygląda się oddzielnym rolom menedżerów i głównych trenerów.
Menedżerowie piłkarscy i główni trenerzy to istotne postacie o odrębnych obowiązkach. Niektóre kluby mają głównego trenera, który koncentruje się na technicznych i taktycznych aspektach gry i dba o to, aby gracze dawali z siebie wszystko. Dla porównania, inni mają menedżera, który odgrywa znaczącą rolę w prowadzeniu klubu lub drużyny narodowej. Różnice w tytułach i rolach wynikają z unikalnego podejścia każdego klubu do definiowania obowiązków i celów związanych z jego stanowiskiem kierowniczym. Jednakże, w zależności od zakresu obowiązków klubu, menedżerowie mogą przejąć część obowiązków trenerów, a trenerzy mogą być również odpowiedzialni za obowiązki menedżerów.
Według Pedro Mendonca, trenera piłki nożnej UEFA, te dwie pozycje różnią się pod wieloma względami.
„Główna różnica między trenerem a menadżerem polega na tym, że główny trener zawsze koncentruje się na drużynie, na grze, rozwijając taktyczne i techniczne aspekty gry. Trener opracowuje strategię treningową i studiuje przeciwnika. To jest bardziej skupieni na meczu i tym, jak wygrać następny mecz. Pedro powiedział Football Now.
„Menedżer jest bardziej skupiony na rozwoju zespołu. Rozwija się aspekt treningu, ale także zaplecze, proces skautingu i negocjacje z zawodnikami. Pełni on szerszą rolę niż trener”. wyjaśnia Pedro.
To rozróżnienie jest kluczowe, ponieważ codzienne role menedżerów i głównych trenerów mogą się różnić w całej Europie. Na przykład za politykę transferową odpowiada prezes hiszpańskiego klubu Real Madryt Florentino Perez. Dzięki temu menadżer zostaje zwolniony z części obowiązków, a trener może skoncentrować się na taktyce. Natomiast legendarny menadżer Sir Alex Ferguson z Manchesteru United był odpowiedzialny za nadzorowanie wszystkich obszarów zarządzania klubem, w tym strategii na boisku.
Wraz z wiekiem i doświadczeniem trenerzy w naturalny sposób przechodzą w kierunku roli menedżerskiej, skupiając się bardziej na ogólnej organizacji klubu.
„Wszyscy trenerzy zaczynają od treningu, podobnie jak główny trener, a pod koniec kariery stają się menadżerem. Podobnie jak Jose Mourinho, na początku był on odpowiedzialny za rozgrzewkę i najważniejsze części. Ale potem ewoluował i wraz z wiekiem zaczął coraz częściej delegować obowiązki szkoleniowe” – kontynuuje Pedro.
W wyniku przejścia z trenera na menadżera obowiązki, które wcześniej skupiały się wyłącznie na szkoleniach, rozszerzyły się o m.in. kontrolę nad transferami i negocjacjami.
Kierownictwo wyższego szczebla może również odczuwać rosnącą presję finansową we współczesnym futbolu. Niemiecki klub Red Bull Leipzig przeszedł podobną transformację struktury przywództwa, a odnoszący sukcesy menedżerowie przeszli na takie stanowiska, jak dyrektor sportowy. Posunięcie to pozwoliło na delegację obowiązków i wprowadzenie nowych perspektyw. To innowacyjne podejście taktyczne w klubie doprowadziło do trwałych sukcesów na boisku.
„W klubie wydarzyły się rzeczy, które wywarły ogromny efekt domina na taktykę piłkarską” – mówi niemiecka ekspertka piłkarska Jasmin Baba. „Sposób, w jaki gra się tam w piłkę nożną, jest inny. Wielu trenerów przeszło przez szkołę myślenia i gry «Red Bull» w oparciu o te same parametry i filozofię” – wyjaśnia.
Szkoła myślenia „Red Bull” jest obecnie znana z bardzo aktywnego pressingu. „Wykorzystują bardzo szybkie przejścia. Przechodzą od obrony do ataku, ataku do obrony. To bardzo zabawne” – dodaje Jasin.
Wydaje się, że przyszłość przywództwa w piłce nożnej sprzyja temu opartemu na współpracy i elastycznemu stylowi zarządzania. Andy Mangan, były tymczasowy menadżer Bristol Rovers, wyjaśnia, że tego typu transformacja idzie w parze ze współczesnym futbolem.
„Piłka nożna się zmieniła. Teraz mamy wydział nauk o sporcie, dietetyków i działy analityczne” – mówi Andy.
Nie ma wątpliwości, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie i jej oblicze się zmienia. Wiele popularnych klubów piłkarskich to obecnie duże marki z ustaloną hierarchią zapewniającą płynniejsze działanie.
Role i stanowiska zostały rozszerzone o menedżerów i dyrektorów, naukowców zajmujących się sportem, trenerów i zespoły analityczne, nie zapominając o komercyjnej stronie biznesu, która uwzględnia koszty i przychody. Liderzy futbolu nadal dostosowują się i wprowadzają innowacje w obliczu tych zmian, wpływając na przyszłość gry.