O nas
Kontakt

Turcja aresztuje 47 rzekomych członków IS w związku z atakiem na kościół w Stambule

Laura Kowalczyk

Turkish police officers stand guard in a cordoned off area outside the Santa Maria church, in Istanbul, Turkey, Sunday, Jan. 28, 2024.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że w ramach śledztwa w sprawie ataku policja przeprowadziła naloty w 30 lokalizacjach i aresztowała 47 osób.

W oświadczeniu wydanym późnym wieczorem w niedzielę Państwo Islamskie przyznało się do ataku na kościół rzymskokatolicki w Stambule podczas niedzielnej mszy św., w wyniku którego zginęła jedna osoba. Władze tureckie nadal badają incydent.

Grupa ekstremistyczna oświadczyła, że ​​w niedzielę „zaatakowała zgromadzenie chrześcijańskich niewiernych podczas politeistycznej ceremonii” w kościele Santa Maria w dzielnicy Buyukdere w Stambule.

Do kościoła weszły dwie osoby z zakrytymi twarzami i otworzyły ogień do jednej osoby, która nie przeżyła ataku.

Zrzut ekranu z materiału wideo nagranego z kamery CCTV przedstawia dwóch zamaskowanych mężczyzn trzymających broń w kościele Santa Maria w Stambule, Turcja, niedziela, 28 stycznia 2024 r.
Zrzut ekranu z materiału wideo nagranego z kamery CCTV przedstawia dwóch zamaskowanych mężczyzn trzymających broń w kościele Santa Maria w Stambule, Turcja, niedziela, 28 stycznia 2024 r.

Minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya powiedział tuż przed północą, że w związku z atakiem aresztowano dwóch mężczyzn, których określił jako członków ruchu ekstremistycznego Państwa Islamskiego. Jeden z podejrzanych pochodzi z Tadżykistanu, drugi z Rosji. Minister powiedział, że później aresztowano kilkudziesięciu podejrzanych.

Oświadczenie o odpowiedzialności zostało opublikowane w serwisie Aamaq, medialnym oddziale tej grupy bojowników, wraz ze zdjęciami dwóch zamaskowanych mężczyzn z bronią, których zidentyfikowano jako napastnicy. Grupa stwierdziła, że ​​było to „w odpowiedzi na wezwania przywódców Państwa Islamskiego do atakowania Żydów i chrześcijan na całym świecie”.

Opisał atak jako zabicie jednej osoby i zranienie drugiej, natomiast władze tureckie podały, że nikt oprócz zabitych nie odniósł obrażeń.

Yerlikaya powiedział, że w ramach śledztwa w sprawie ataku policja dokonała nalotów w 30 lokalizacjach i zatrzymała łącznie 47 osób.

Śledczy mają jednak wątpliwości, czy był to atak terrorystyczny bezpośrednio powiązany z grupą, czy też organizacja dżihadystyczna przyznała się do zdarzenia.

„Nigdy nie będziemy tolerować tych, którzy próbują zakłócać spokój naszego kraju – terrorystów, ich współpracowników, krajowych i międzynarodowych grup przestępczych oraz tych, którzy atakują naszą jedność i solidarność” – powiedziała Yerlikaya.

Turecki minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya rozmawia z dziennikarzami w Ankarze, niedziela, 1 października 2023 r.
Turecki minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya rozmawia z dziennikarzami w Ankarze, niedziela, 1 października 2023 r.

Policja ustaliła już tożsamość zamordowanego mężczyzny.

Był to Tuncer Cihan, lat 52, narodowości tureckiej. Tureckie media cytują jego krewnych, którzy twierdzili, że Cihan nie był zaangażowany w politykę i cierpiał na „lekką niepełnosprawność umysłową”.

Według państwowej agencji Anadolu 3 stycznia w całej Turcji aresztowano 25 podejrzanych członków Państwa Islamskiego pod zarzutem planowania ataków na kościoły i synagogi.

Państwo Islamskie nie atakowało wcześniej miejsc kultu w Turcji, ale to ugrupowanie bojowników przeprowadziło w tym kraju kilka śmiertelnych ataków, w tym strzelaninę w klubie nocnym w Stambule w 2017 r., w której zginęło 39 osób, oraz zamach bombowy w Ankarze w 2015 r., w którym zginęło 109 osób.