O nas
Kontakt

Turcja, Bułgaria i Rumunia podpisują porozumienie w sprawie usunięcia min na Morzu Czarnym

Laura Kowalczyk

Turkey

W porozumieniu powołana zostanie grupa zadaniowa pomiędzy trzema krajami NATO, która zajmie się minami, które przedostają się do ich wód w wyniku wojny na Ukrainie.

Turcja, Bułgaria i Rumunia podpisały w czwartek porozumienie o wspólnym rozwiązaniu problemu dryfujących min morskich, które od początku wojny na Ukrainie zagrażają żegludze na Morzu Czarnym.

Turecki minister obrony Yasar Guler powiedział, że porozumienie ustanawia wśród trzech sojuszników NATO grupę zadaniową ds. przeciwdziałania minom, która ma zająć się minami.

„Wspólnie postanowiliśmy podpisać protokół między trzema krajami, aby skuteczniej walczyć z zagrożeniem minowym na Morzu Czarnym poprzez poprawę naszej istniejącej bliskiej współpracy i koordynacji” – powiedział Guler na konferencji prasowej w Stambule z rumuńskim ministrem obrony Angelem Tilvarem i Bułgarski wiceminister obrony Atanas Zapryanow.

Zapryanov powiedział, że miny stanowią „zagrożenie dla portów, sieci komunikacyjnych i kluczowej infrastruktury wodnej”. W naszym interesie i w interesie NATO leży opracowanie środków zaradczych przeciwko temu niebezpieczeństwu”.

Tilvar dodał, że „pogarda Rosji dla norm prawa międzynarodowego i jej agresja na Morzu Czarnym to nie tylko problem regionalny, ale także problem o konsekwencjach globalnych”.

Do porozumienia doszło po tym, jak w zeszłym tygodniu Ankara odmówiła wjazdu na Morze Czarne dwóm trałowcom podarowanym Ukrainie przez Wielką Brytanię.

Na początku wojny w lutym 2022 r. Turcja przyjęła Konwencję z Montreux z 1936 r., aby zablokować przepływ statków rosyjskich i ukraińskich przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Nakazał także państwom spoza Morza Czarnego, aby nie wysyłały okrętów wojennych.

Guler powiedział, że wdrożenie Konwencji z Montreux jest ważne dla bezpieczeństwa regionalnego. Zasugerował, że pod koniec wojny w rozminowywaniu mogłyby wziąć udział inne kraje.

Moskwa i Kijów obwiniają się nawzajem za bezpańskie miny, które zostały wyrzucone w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi, w tym statków przewożących zboże z Ukrainy.

Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych wynegocjowały w lipcu 2022 r. porozumienie zapewniające swobodny przepływ ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ale Rosja zrezygnowała z porozumienia rok później. Od tego czasu Ukraina transportuje zboże korytarzem przez zachodnie Morze Czarne.