Znaczący wzrost płacy minimalnej w Turcji przed wyborami samorządowymi zapewniłby ulgę gospodarstwom domowym, ale stanowiłby także wyzwanie w zakresie zarządzania inflacją.
Rząd Turcji podniesie w przyszłym roku płacę minimalną o prawie połowę do 17 002 funtów (520 euro) miesięcznie, aby zrównoważyć rosnącą inflację w kraju, która w listopadzie 2023 r. wyniesie około 62%.
Gwałtowny wzrost ma na celu walkę z wysokimi kosztami życia i może przyciągnąć wyborców przed krajowymi wyborami samorządowymi w marcu 2024 r.
Wzrost jest dwukrotnie wyższy niż na początku tego roku i stanowi wzrost o 49% w porównaniu z korektą śródroczną. W Turcji około jedna trzecia z 86 milionów mieszkańców otrzymuje płacę minimalną.
„Cieszymy się, że po raz kolejny możemy spełnić nasze zobowiązanie, aby zapobiec zmiażdżeniu naszych pracowników przez inflację” – powiedział na konferencji prasowej minister pracy Vedat Işıkhan.
Walcz z inflacją
Oczekuje się jednak, że wzrost ten jeszcze bardziej przyspieszy gwałtownie rosnącą inflację w kraju. Kryzys walutowy pod koniec 2021 r. wywołał najpoważniejszą inflację, jaką Turcja odnotowała od 25 lat, przy czym w tym roku lira straciła na wartości w stosunku do dolara o około 35% i utrzymuje się nadal.
Aby walczyć z inflacją i kryzysem walutowym, bank centralny podniósł niedawno główną stopę procentową do 42,5%, co stanowi siódmą z rzędu podwyżkę stóp procentowych.
Bank zasygnalizował jednak, że podwyżki stóp mogą wkrótce się zakończyć.
„Komitet planuje jak najszybciej zakończyć cykl zacieśnienia polityki pieniężnej” – stwierdził w oświadczeniu komitet polityki pieniężnej. „Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić trwałą stabilność cen”.
„Nadal jest wiele do zrobienia, aby opanować inflację, ale rynek obligacji optymistycznie ocenia, że Turcja jest na dobrej drodze” – powiedziała AP Cagri Kutman, specjalistka ds. rynku tureckiego w KNG Securities.
Bartosz Sawicki, analityk rynku w Conotoxia fintech, dodał, że bank centralny prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zakończy podwyżki stóp procentowych na poziomie 45%.
„W rezultacie oczekuje się, że (bank centralny) zakończy zaostrzanie polityki przed marcowymi wyborami samorządowymi”.