Bank centralny Turcji dokonał szóstej z rzędu podwyżki stóp procentowych, osiągając 40%, co było zaskakującym posunięciem, mającym na celu przeciwdziałanie oszałamiającej inflacji w kraju wynoszącej 61,36%.
Turecki bank centralny podjął śmiałe kroki, aby stawić czoła wyzwaniom gospodarczym kraju, wdrażając szóstą z rzędu podwyżkę stóp procentowych w celu zwalczania oszałamiającej dwucyfrowej inflacji w kraju.
Decyzja ta następuje, gdy gospodarstwa domowe zmagają się z rosnącymi kosztami podstawowych towarów i z trudem wiążą koniec z końcem.
W zaskakującym posunięciu bank centralny podniósł główną stopę procentową o 5 punktów procentowych, podnosząc ją do zdrowego poziomu 40%.
Posunięcie to oznacza odejście od niekonwencjonalnego podejścia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana polegającego na obniżaniu stóp procentowych w celu zwalczania inflacji, czyli polityce, która doprowadziła do niepokojów gospodarczych, w tym kryzysu walutowego i rosnących kosztów życia.
Stopa inflacji w Turcji osiągnęła w zeszłym miesiącu oszałamiający poziom 61,36%, wywołując globalne obawy. Wielu przypisuje ten kryzys gospodarczy niekonwencjonalnym metodom Erdogana i jego oporowi wobec powszechnie akceptowanej praktyki podnoszenia stóp procentowych w celu przeciwdziałania inflacji.
Zmiana strategii Erdoğana?
Niedawna zmiana polityki jest zgodna ze zmianami w zespole ds. ekonomii Erdoğana po jego reelekcji w maju.
Nowo powołany zespół, na którego czele stał były bankier z Merrill Lynch Mehmet Simsek jako minister finansów i Hafize Gaye Erkan jako prezes banku centralnego, szybko podjął działania mające na celu odwrócenie dotychczasowej strategii utrzymywania niskich stóp procentowych.
Erkan, były dyrektor banku z siedzibą w USA, objął w czerwcu stanowisko prezesa banku centralnego i nadzorował niezwykłą podwyżkę głównej stopy procentowej z 8,5% do obecnych 40%. To znaczące zaostrzenie polityki pieniężnej odzwierciedla zaangażowanie w wytyczenie kursu dezinflacji i stabilizacji gospodarki.
Pomimo drastycznych działań bank centralny zapewniał, że era szybkich podwyżek stóp procentowych wkrótce dobiegnie końca.
„Obecny poziom zacieśnienia polityki pieniężnej jest bardzo zbliżony do poziomu wymaganego do wytyczenia kursu dezinflacji” – stwierdził bank. Przewiduje on, że tempo zacieśnienia polityki pieniężnej ulegnie spowolnieniu i cykl zacieśnienia zakończy się w krótkim czasie.
Ta zmiana strategicznego podejścia spotkała się z pewnym sceptycyzmem, biorąc pod uwagę historyczny opór Erdoğana wobec ortodoksyjnych praktyk gospodarczych.
Niemniej jednak bank centralny pozostaje niezachwiany w swoim zobowiązaniu do utrzymywania wysokich stóp procentowych tak długo, jak będzie to konieczne do zapewnienia trwałej stabilności cen.
Turcja, niegdyś słynąca ze spektakularnego wzrostu gospodarczego pod przywództwem Erdoğana, w ostatnich latach stanęła w obliczu wyzwań.
Kryzys walutowy 2021 r., wywołany dotychczasową polityką banku centralnego polegającą na obniżaniu stóp procentowych pomimo wysokiej inflacji, skłonił rząd do wprowadzenia działań mających na celu ochronę depozytów funtowych przed deprecjacją waluty.