O nas
Kontakt

Twórcy YouTube będą ujawniać wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w filmach – w przeciwnym razie grozi im zawieszenie

Laura Kowalczyk

Twórcy YouTube będą ujawniać wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w filmach – w przeciwnym razie grozi im zawieszenie

YouTube twierdzi, że twórcom, którzy nie ujawnią, jak wykorzystują narzędzia sztucznej inteligencji do tworzenia „zmienionych lub syntetycznych” filmów, grożą kary, w tym usunięcie lub zawieszenie treści.

YouTube ogłosił, że wprowadzi nowe zasady dotyczące treści opartych na sztucznej inteligencji, w tym wymóg, aby twórcy ujawnili, czy wykorzystali generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznie wyglądających filmów.

W dzisiejszym poście na blogu (wtorek 14 listopada) opisującym szereg aktualizacji zasad związanych ze sztuczną inteligencją YouTube stwierdził, że twórcom, którzy nie ujawnią, czy korzystali z narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia „zmienionych lub syntetycznych” filmów, grożą kary, w tym pozbawienie ich treści usunięte lub zawieszone w programie dzielenia się przychodami platformy.

„Generatywna sztuczna inteligencja może uwolnić kreatywność w YouTube i zmienić doświadczenia widzów i twórców korzystających z naszej platformy” – napisali w poście na blogu Jennifer Flannery O’Connor i Emily Moxley, wiceprezes ds. zarządzania produktami. „Ale co równie ważne, możliwości te należy zrównoważyć z naszą odpowiedzialnością za ochronę społeczności YouTube”.

Ograniczenia rozszerzają zasady ujawnione we wrześniu przez spółkę-matkę YouTube, Google, wymagające, aby reklamy polityczne w YouTube i innych platformach Google wykorzystujące sztuczną inteligencję były opatrzone widoczną etykietą ostrzegawczą.

W ramach najnowszych zmian, które wejdą w życie w przyszłym roku, YouTuberzy otrzymają nowe opcje umożliwiające wskazanie, czy publikują wideo wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które na przykład realistycznie przedstawia wydarzenie, które nigdy nie miało miejsca, lub pokazuje, że ktoś mówi lub robi coś, czego nie zrobił właściwie tego nie robię.

„Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy w treści poruszane są drażliwe tematy, takie jak wybory, trwające konflikty i kryzysy w zakresie zdrowia publicznego lub urzędnicy publiczni” – stwierdzili O’Connor i Moxley.

Platforma wdraża również sztuczną inteligencję, aby wykorzenić treści łamiące jej zasady, a firma twierdzi, że technologia ta pomogła szybciej wykryć „nowe formy nadużyć”.

Proces składania skarg dotyczących prywatności w YouTube zostanie zaktualizowany, aby umożliwić żądanie usunięcia filmu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję, który symuluje możliwą do zidentyfikowania osobę, w tym jej twarz lub głos.

Partnerzy muzyczni YouTube, tacy jak wytwórnie płytowe i dystrybutorzy, będą mogli zażądać usunięcia treści muzycznych generowanych przez sztuczną inteligencję, „które naśladują unikalny głos artysty śpiewającego lub rapującego”.