O nas
Kontakt

Tworzenie Sitopii: miasta zbudowanego wokół jedzenia, aby ocalić świat

Laura Kowalczyk

Tworzenie Sitopii: miasta zbudowanego wokół jedzenia, aby ocalić świat

We współczesnych miastach rzadko znamy pełną historię tego, co trafia na nasze talerze: skąd pochodzi żywność, jak jest produkowana i jak wpływa na nasze środowisko. W tym odcinku spotykamy dwie kobiety, które pracują nad poprawą bezpieczeństwa żywnościowego, dostarczając żywność do centrum naszych ośrodków miejskich.

„Nasze umysły są kształtowane przez jedzenie, a także nasze ciała, nasze miasta, nasze krajobrazy, naszą gospodarkę, naszą politykę, nasz klimat, nasze nawyki, sposób, w jaki się socjalizujemy, nasz związek z naturą”. Carolyn Steel jest brytyjską architektką, myślicielką i autorką bestsellerów mieszkającą w Londynie. Wierzy, że zrozumienie tego związku to pierwszy krok do zmiany sposobu działania globalnego systemu żywnościowego i upewnienia się, że wszyscy dobrze się odżywiają.

W tym odcinku The Star Ingredient pojechaliśmy do Londynu, aby spotkać się z Carolyn i Chloё Dunnett, rolnikami, którzy starali się wprowadzić w życie akademickie pomysły Steela. Dzięki ich wglądowi odkryliśmy, w jaki sposób każdy może odegrać rolę w uczynieniu globalnego systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym poprzez przywrócenie żywności w centrum naszego życia.

Poczęcie Sitopii, miasta zbudowanego wokół jedzenia

W swoim pierwszym bestsellerze Hungry City: How Food Shapes Our Lives, opublikowanym w 2008 roku, Carolyn Steel opisała, w jaki sposób starożytne cywilizacje budowały swoje miasta w oparciu o swoje potrzeby żywieniowe. Bliskość źródeł wody, tekstura gleby, pastwiska dla zwierząt były podstawowymi czynnikami do rozważenia przed założeniem osady.

Jednak wraz z rewolucją przemysłową relacje między ludźmi, żywnością i miastami zmieniły się dramatycznie. W miarę jak ludzie masowo przenosili się do ośrodków miejskich w poszukiwaniu pracy, popyt na żywność rósł, a sposób jej produkcji i dystrybucji stopniowo się zmieniał. Wraz z rozwojem kapitalizmu żywność stała się tania, ponieważ zaczęła uzewnętrzniać swoje koszty środowiskowe i społeczne, aby przyciągnąć więcej nabywców.

Wykształciliśmy ideę dobrego życia opartą na istnieniu tego czegoś, co nazywa się tanią żywnością, a które tak naprawdę nie istnieje. Stworzyliśmy iluzję tego, uzewnętrzniając prawdziwy koszt produkcji żywności

Karolina Stal

Twórca i architekt

Ekonomista Raj Patal w swojej książce The Value of Nothing wyjaśnia ten problem poprzez metaforę burgera. Według niego burger powinien kosztować 200 dolarów, aby pokryć środowiskowe konsekwencje jego produkcji, takie jak wylesianie i zużycie wody.

W swojej drugiej książce Sitopia: How Food Can Save the World opublikowanej w 2020 roku Steel rozwinęła koncepcję Sitopii. „Pochodzi od greckich słów „sitos” oznaczających „jedzenie” i „topos” oznaczających „miejsce”, wyjaśnia. Sitopia to miasto zbudowane wokół jedzenia, miejsce, które czyni je centralnym punktem relacji człowiek-miasto.

Ale jak sprawić, by Sitopia stała się rzeczywistością? Zdaniem Steela recepta jest ambitna i wymaga wielu składników: rewolucji gospodarczej, współpracy między krajami i innowacji społecznych. „Musimy mieć inny system podatkowy, aby ludzie mogli sobie pozwolić na dobre jedzenie, i musimy inaczej dzielić naszą ziemię, ponieważ potrzebujemy więcej rolników z większym dostępem do ziemi” – sugeruje.

Podczas podcastu Steel wyjaśnia, dlaczego ponowne wyobrażenie sobie sposobu, w jaki produkujemy żywność, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego i stworzenia zrównoważonego systemu żywnościowego. „Jeśli prowadzisz farmę regeneracyjną, zasadniczo naśladujesz naturalne systemy, a to dotyczy liczby zwierząt w systemie, które zasadniczo wspierają naturalne ekosystemy” — mówi Steel.

„Tak więc mięso i nabiał wracają do luksusowej żywności, która jest hodowana w oparciu o mieszany system rolnictwa ekologicznego oparty na roślinach” – dodaje.

Tworzenie Sitopii, londyńskiej farmy, która przewartościowuje żywność

Jest kilka osób, które już zaczęły urzeczywistniać wizję Steela, na przykład Chloё Dunnett, założycielka farmy Sitopia na przedmieściach Londynu.

„Bo tu chodzi o optymistyczną wizję zmiany i o cały system” – wyjaśnia Dunnett w tym odcinku podcastu.

Naira Davlashyan
Chloё Dunnett na swojej farmie Sitopia

Gospodarstwo zaczęło działać nieco ponad dwa lata temu z pomocą wolontariuszy na polu, które wcześniej było wykorzystywane jako pastwisko. Uprawiają tu buraki, marchew i inne rośliny w zależności od pory roku. Z jedną złotą zasadą: bez pestycydów i chemikaliów.

Dziś gospodarstwo współpracuje z restauracjami, kwiaciarniami i ludźmi z sąsiedztwa. W ciągu dwóch lat potroił swoje dochody do 60 000 funtów (około 70 000 euro).

Naira Davlashyan
Farma Sitopii

Mimo to Dunnett podkreśla, że ​​w Sitopii nie chodzi o sukces gospodarczy. „Wiesz, to nie jest dla zysku, ale jesteśmy tutaj, aby wyhodować odpowiednie ilości żywności, sprzedać ją i wykorzystać na pokrycie naszych kosztów. Chodzi przede wszystkim o skalę. Ponieważ nie sądzę, aby można było polegać na dobrej woli przy zmianie systemu żywnościowego. Ekonomia jest bardzo ważna, podobnie jak zdrowie środowiskowe i aspekty społeczne”.

Dunnett uważa, że ​​zmiana 360° jest niezbędna do wzmocnienia bardziej zrównoważonego i odpornego systemu żywnościowego, globalnej Sitopii. A Carolyn Steel się z tym zgadza.

Potrzebujemy nowej gospodarki. I nie mogę wymyślić lepszej rzeczy, na której można by to oprzeć niż jedzenie.

Karolina Stal

Autor i architekt

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów i opowieści o rodzimych afrykańskich składnikach, posłuchaj pierwszych 8 odcinków naszej serii.

Podcast The Star Ingredient został sfinansowany przez European Journalism Centre za pośrednictwem Solutions Journalism Accelerator. Fundusz ten jest wspierany przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.