O nas
Kontakt

Tygodniowe podsumowanie rynku: Europejskie akcje wzmocnione przez akcje stali

Laura Kowalczyk

Tygodniowe podsumowanie rynku: Europejskie akcje wzmocnione przez akcje stali

Europejskie akcje były w tym tygodniu wspierane przez akcje górnictwa i stali, a także pogorszenie nastrojów po listopadowych wynikach.

W piątek europejskie giełdy nadal cieszyły się listopadowym blaskiem, gdyż giełdy miały najlepszy miesiąc od stycznia tego roku. Szczególnie dynamicznie zachowywały się akcje górnictwa i stali po nieoczekiwanym wzroście danych z chińskiego sektora produkcyjnego.

W miarę powolnego spadku inflacji w strefie euro pojawiło się również więcej spekulacji na temat możliwej obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) wcześniej niż oczekiwano. Obecnie inwestorzy uważają, że obniżki stóp możemy spodziewać się już w kwietniu tego roku. EBC i Bank Anglii konsekwentnie podkreślają jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, aby rozważać łagodzenie polityki pieniężnej.

Indeks CAC 40 wzrósł w tym tygodniu o 0,87% do 7336 euro, podczas gdy STOXX 600 wzrósł o 0,47% do 463,8 euro. Indeks FTSE 100 również odnotował w piątkowe popołudnie tygodniowy wzrost o 0,23% do 7500,6 funtów.

CAC 40 na szczycie cotygodniowych zwycięzców

Worldline SA odnotowała w tym tygodniu wzrost o 9,60%, wynikający z zainteresowania Crédit Agricole zwiększeniem swoich udziałów w spółce, aby pomóc w jeszcze większej stabilizacji Worldline.

Unibail-Rodamco-Westfield odnotował wzrost o 8,81%, a akcje spółki nadal zyskiwały na sprzedaży Polygone Riviera deweloperowi Frey.

Stellantis zyskał 6,74% po odkupieniu od Dongfenga akcji o wartości około 934 mln euro.

STMicroelectronics zyskała 4,68% dzięki współpracy firmy z niezależnym przedsiębiorstwem Semiconductor w celu poprawy bezpieczeństwa i bezprzewodowego ładowania pojazdów.

ArcelorMittal wzrósł o 4,16%, do czego przyczynił się plan hiszpańskiej spółki ArcelorMittal Asturias dotyczący wdrożenia elektrycznego pieca łukowego, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do celów firmy w zakresie dekarbonizacji.

CAC 40, najlepsi tygodniowi przegrani

Alstom spadł o 6,74% po ogłoszeniu przez spółkę opóźnienia w dostawie pociągów IC5 dla duńskiego operatora kolejowego DSB o około dwa lata.

Pernod Ricard spadł o 4,09% po ogłoszeniu, że mianuje Conora McQuaida na stanowisko dyrektora generalnego północnoamerykańskiego oddziału handlowego.

Kering spadł o 3,8% po przejęciu przez firmę 30% udziałów w Valentino.

Teleperfomance spadła nieznacznie o 2,9% po niedawnym zakupie przez spółkę 39,5% udziałów w Majorel, firmie zajmującej się outsourcingiem kadr.

LVMH osłabił się o 2,19% po tym, jak Morgan Stanley obniżył rating spółki z „przeważonej” do „równej wagi”, co było pierwszą obniżką od około 6 lat. Wynika to w dużej mierze ze zwiększonych obaw o popyt w sektorze dóbr luksusowych, napędzanych rosnącymi kosztami życia i stopami procentowymi.