Rynki europejskie były w tym tygodniu nieco pesymistyczne ze względu na rozczarowujące dane gospodarcze i zbliżającą się redukcję miejsc pracy poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych.
Europejskie giełdy spadły w piątkowe popołudnie pod presją słabych danych ekonomicznych z głównych gospodarek, takich jak Niemcy i Francja, z początku tygodnia. W piątek inflacja w strefie euro za grudzień wyniosła 2,9%, w porównaniu z listopadowymi 2,4%, głównie za sprawą zakończenia kilku dotacji rządowych.
Francuski indeks CAC 40 spadł w tym tygodniu o 2,49% do 7 358,7 euro, natomiast indeks Stoxx 600 spadł o 1,24% do 472,5 euro. Indeks FTSE 100 również spadł o 0,77% do 7 663,1 GBP.
Zdaniem Sophie Lund-Yates, starszej analityk akcji w Hargreaves Lansdown: „Indeks FTSE 100 stracił dziś punkty, ponieważ brak najważniejszych wiadomości korporacyjnych oznacza, że nic nie może złagodzić niepokoju związanego z opublikowanymi dziś wieczorem głównymi danymi o zatrudnieniu w USA. Dane te pomogą ukształtować oczekiwania dotyczące kolejnej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, co będzie miało wpływ na losy Wielkiej Brytanii. Jeśli rynek pracy wykaże oznaki przegrzania, może to utwierdzić pogląd, że stopy będą musiały zostać utrzymane lub podniesione. »
CAC 40 na szczycie cotygodniowych zwycięzców
Orange, spółka zajmująca się sieciami komórkowymi, wzrosła w tym tygodniu o 3,46% po tym, jak ogłosiła, że do końca 2023 r. będzie posiadać sieci 5G w 2463 miastach i nawiązała współpracę z firmą Ericsson w celu zawarcia umowy dotyczącej sieci prywatnej w Hiszpanii.
Gigant farmaceutyczny Sanofi zyskał w ciągu tygodnia 3,48% po zatwierdzeniu przez Chiny szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV).
Firma spożywcza Danone wzrosła o 3,49% po tym, jak ogłosiła, że Platinum Equity kupi jej amerykańską gałąź najwyższej jakości organicznych produktów mlecznych, składającą się z Horizon Organic i Wallaby.
Bank inwestycyjny Crédit Agricole zyskał 2%, a bank nadal cieszy się świetnością roku 2023, i ogłosił wyemitowanie pierwszej 10-letniej obligacji zabezpieczonej od sześciu miesięcy. Niedawno Crédit Agricole ujawnił również, że nie będzie już finansował nowych projektów wydobycia paliw kopalnych.
Firma Bouygues, zajmująca się inżynierią budowlaną, wzrosła w tym tygodniu o 1,52% po zdobyciu tytułu mistrza ligi kontraktów na rok 2023 i niedawno wybranej przez London School of Economics do zawarcia umowy o zakwaterowanie dla studentów.
CAC 40, najlepsi tygodniowi przegrani
Dostawca półprzewodników STMicroelectronics spadł w tym tygodniu o 10,4%, pomimo ogłoszenia przez spółkę programu odkupu akcji, a także wprowadzenia na rynek nowego czujnika migawki.
Pernod Ricard spadł w ciągu tygodnia o 9,77% po tym, jak firma została włączona w dochodzenie antydumpingowe dotyczące brandy importowanej z Unii Europejskiej do Chin. Pernod Ricard poinformował także, że polska grupa Maspex kupi jej czeską markę likierów ziołowych Becherovka.
Alstom spadł w ciągu tygodnia o 9,36%, mimo że firma ogłosiła plany dostarczania pociągów do obszaru metropolitalnego Lille i inwestycji w technologię sygnalizacji w Indiach.
W piątek LVMH spadł o 6,92%, głównie w związku z ogłoszeniem przez spółkę nominacji Frédérica Arnaulta na szefa LVMH Montres.
Kering spadł w tym tygodniu o 6,68% w następstwie niedawnych zmian w zarządzaniu, kreacji i marce, które dotknęły przede wszystkim jedną z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się marek, Gucci.