O nas
Kontakt

Tygodniowy przegląd rynku: Europejskie giełdy odnotowują wzrosty w odpowiedzi na nadzieje na obniżkę stóp procentowych EBC

Laura Kowalczyk

A screen displaying the activity of the CAC, the French Stock index, is seen in a business bank, in Paris, Thursday, Sept. 22, 2011.

W piątek na rynkach europejskich zrobiło się jaśniej po czwartkowych dość optymistycznych wypowiedziach prezes EBC Christine Lagarde na temat możliwych obniżek stóp procentowych.

Europejskie giełdy zakończyły tydzień na plusie w piątek rano, a inwestorzy pokładali nadzieję w odnowionej nadziei, że Europejski Bank Centralny (EBC) będzie mógł obniżyć stopy procentowe wcześniej, niż oczekiwano.

Jest to następstwem komentarzy przedstawionych w czwartek w France 2, w których Christine Lagarde powiedziała: „Myślę, że stopy procentowe, o ile nie pojawią się nowe wstrząsy lub nieoczekiwane dane, nie będą nadal rosły. A jeśli wygramy walkę z inflacją i jeśli będziemy pewni, że inflacja rzeczywiście wyniesie 2%, wtedy stopy zaczną spadać.”

Ostrzegła jednak, że w dalszym ciągu nie można przewidzieć dokładnej daty rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej.

Dodatnie odczyty produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii w piątek wskazujące, że gospodarka może znajdować się na ścieżce ożywienia, również dodały optymizmu.

Jednak obawy geopolityczne nadal się utrzymywały w postaci ataków pod dowództwem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na rebeliantów Houthi na Morzu Czerwonym pod koniec tygodnia. To spowodowało, że ceny ropy Brent wzrosły w ciągu tygodnia o 1,82% do 80,1 dolarów (73,1 euro) za baryłkę w piątek, a cena ropy naftowej wzrosła o 1,03% do 74,5 dolarów za baryłkę w piątkowe popołudnie.

Ceny złota wzrosły w tym tygodniu o 0,30% do 2049 dolarów (1871,6 euro) za uncję troy.

CAC 40 na szczycie cotygodniowych zwycięzców

Firma telemarketingowa i windykacyjna Tele Performance wzrosła w tym tygodniu o 6,46% po tym, jak firma Verego przyznała tej organizacji ogólnofirmowy certyfikat społecznej odpowiedzialności biznesu już 10 rok z rzędu.

Producent sprzętu lotniczego Safran wzrósł o 6,07% po niedawnym powiązaniu firmy lotniczej LeoStella z Syrlinks, firmą Safran Electronics and Defense.

W ciągu ostatniego tygodnia Airbus wzrósł o 5,57%, gdy firma ujawniła, że ​​w 2023 r. osiągnęła rekordową sprzedaż i zamówienia oraz wyprzedziła Boeinga pod względem dostaw.

Producent taboru kolejowego Alstom wzrósł o 5,13% po tym, jak został uznany za potencjalnego dostawcę pociągów dużych prędkości w Kalifornii.

Dassault Systèmes wzrósł w ciągu tygodnia o 4,86% w następstwie niedawnej publikacji przez spółkę półrocznego komunikatu prasowego na temat umowy o płynności podpisanej z francusko-niemiecką grupą świadczącą usługi finansowe Oddo BHF.

CAC 40, najlepsi tygodniowi przegrani

Koncern stali ArcelorMittal stracił w ciągu tygodnia 3,96% po tym, jak spółka nie zatwierdziła propozycji włoskiego rządu dotyczącej przejęcia większościowego pakietu udziałów w Acciaierie d’Italia (ADI), jednej z największych hut stali w Europie.

Spółka LVMH spadła w tym tygodniu o 3,32% w związku z niedawnym mianowaniem Frédérica Arnaulta na stanowisko dyrektora generalnego LVMH Montres. Jednak niedawno firma ogłosiła, że ​​nawiąże współpracę z Tik Tok, aby zwalczać promocję i sprzedaż podrobionych produktów na platformie.

Sprzedaż Renault spadła o 3,13% po spekulacjach, że modelowi Renault Zoe może grozić wycofanie ze względu na nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pojazdów.

TotalEnergys spadł o 3,10%, mimo że firma ujawniła, że ​​zwiększy swoje udziały w odkryciu ropy naftowej na Wenus u wybrzeży Namibii. Naftowy gigant podkreślił także, że nie sprzeda swoich udziałów w amerykańskiej spółce NextDecade zajmującej się skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Wartość Keringa spadła o 3,09% po tym, jak firma ogłosiła wsparcie dla Mogu, włoskiego startupu zajmującego się biomateriałami, który wkrótce zmieni nazwę na Sqim.