O nas
Kontakt

Tygodniowy raport dotyczący surowców: Flądra na metalach szlachetnych ze względu na jastrzębi charakter Fed

Laura Kowalczyk

Tygodniowy raport dotyczący surowców: Flądra na metalach szlachetnych ze względu na jastrzębi charakter Fed

Metale szlachetne znalazły się w tym tygodniu pod presją po komentarzach prezesa Fed Jerome’a ​​Powella sugerujących zaostrzenie polityki pieniężnej.

W tym tygodniu rynki surowców charakteryzowały się głównie słabymi wynikami, ponieważ rozczarowujące dane gospodarcze z Chin w dalszym ciągu negatywnie wpływały na zaufanie konsumentów. Pojawiły się również zwiększone obawy dotyczące spowolnienia wzrostu gospodarczego i niedoborów przychodów, zwłaszcza po ostrzeżeniach przedsiębiorstw przed spadającymi zyskami i mniej optymistycznymi perspektywami.

Ropa Brent spadła w tym tygodniu o 4,90%, by w piątek osiągnąć cenę 81,03 dolarów (75,86 euro) za baryłkę. WTI spadła o 4,84% do 76,61 dolarów za baryłkę. Gaz ziemny również spadł w tym tygodniu o 13,77% do 3,03 USD/MMBtu.

Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i platyna, miały tydzień pełen wydarzeń.

Złoto spadło o 2,25% do 1945 dolarów za uncję troy, co zostało ściągnięte w dół przez Jerome’a ​​Powella, prezesa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, sygnalizując, że konieczne może być dalsze zaostrzenie stóp procentowych, aby obniżyć inflację do docelowego poziomu 2%.

Wielka Brytania nałożyła także nowe sankcje na handlarzy złotem, takich jak dealer Paloma Precious DMCC z Dubaju. Jest to próba dalszego zacieśnienia siatki handlarzy złotem i ropą, którzy pomagają wzmocnić zasób wojenny Rosji w jej konflikcie z Ukrainą.

Srebro, podążając śladami złota, również spadło w ciągu tygodnia o 2,78%, do 22,4 dolarów w piątkowe popołudnie. Popyt na metal szlachetny również spadł, gdyż obawy dotyczące szerszego konfliktu na Bliskim Wschodzie wynikającego z wojny między Izraelem a Hamasem nieco osłabły. To skłoniło inwestorów do skorzystania z wcześniejszych zakupów złota i srebra w bezpiecznej przystani, co doprowadziło do masowych wyprzedaży.

Pallad spadł w tym tygodniu o 14,06%, oscylując w pobliżu najniższego od pięciu lat poziomu 962,1 dolarów za uncję troy, w związku z dalszym osłabieniem popytu na samochody w Chinach. Pallad jest stosowany głównie w katalizatorach tradycyjnych pojazdów, dlatego też jego stosowanie ma wpływ na przejście na pojazdy elektryczne (EV).

Platyna również spadła o 8,12% do 850,0 dolarów za uncję troy, co zostało ukarane opóźnieniami w sprzedaży w Chinach, głównym konsumencie biżuterii. Platyna to kolejny kluczowy składnik katalizatorów samochodowych, przy czym pallad często jest zastępowany tym pierwszym.

Miedź spadła w tym tygodniu o 1,57% do 3,6 dolara za funt. Inwestycje wydobywcze w Peru, jednym z największych producentów miedzi na świecie, utknęły w martwym punkcie, ponieważ obecnie trudniej jest znaleźć nowe projekty.

Cena stali również spadła o prawie 2% do 3901 CNY (535 USD/500 EUR) za tonę w związku z eskalacją sporu taryfowego dotyczącego importu stali i aluminium z UE do USA.

Aluminium również spadło o 1,31% do 2224 dolarów za tonę pod presją mieszanych wyników producentów aluminium.

Spółki wydobywcze w upadku

Patrząc na główne spółki wydobywcze, chilijska spółka wydobywcza Antofagasta odnotowała 6% tygodniowy spadek, osiągając w piątek cenę 12,87 GBP (14,72 EUR). Firma opublikowała niedawno także swój drugi raport dotyczący zmian klimatycznych, w którym podkreślono ciągłe kroki podejmowane przez Antofagastę w celu zminimalizowania wpływu swojej działalności w środowiskach wrażliwych na środowisko.

Anglo-australijska spółka wydobywcza Rio-Tinto spadła w tym tygodniu o 2,80% do 64,5 dolarów. Firma właśnie mianowała Mathew Breena na nowego dyrektora operacyjnego kopalni diamentów Diavik w Kanadzie.

Glencore spadł o 4,6% do 4,25 funta po tym, jak firma ogłosiła, że ​​zaprzestanie produkcji w kopalniach miedzi Mt. Isa w Queensland w Australii.

Barrick Gold również spadł w tym tygodniu o 5,56% do 15,1 dolarów, a zaufanie inwestorów zostało nieco zachwiane, gdy spółka ogłosiła inwestycję za 23,4 mln dolarów w Hercules Silver.

Fundusz giełdowy VanEck Gold Miners (ETF) spadł w ciągu tygodnia o 6,6%, do 27,6 dolarów, podczas gdy fundusz ETF S&P Metals and Mining ETF odnotował spadek o 4,7%, do 49 dolarów.