Aby uczcić 60. rocznicę Marszu na Waszyngton, w sobotę tysiące ludzi zgromadziło się w National Mall w Waszyngtonie. Powiedzieli, że Stany Zjednoczone nie spełniły jeszcze marzenia Martina Luthera Kinga, ponieważ kraj nadal jest podzielony przez nierówność rasową
Minęło 60 lat od historycznego Marszu na Waszyngton, podczas którego dr Martin Luther King wygłosił swoje kultowe przemówienie „Mam marzenie”.
W sobotę, poprzedzającą faktyczną rocznicę Marszu na Waszyngton 28 sierpnia 1963 r., tysiące ludzi przybyło do stolicy USA w ramach wydarzenia zorganizowanego przez Kings’ Drum Major Institute i National Action Network wielebnego Ala Sharptona.
Grupa czarnoskórych przywódców praw obywatelskich oraz wielorasowa, międzywyznaniowa koalicja sojuszników zgromadziła uczestników w tym samym miejscu, gdzie w 1963 r. aż 250 000 zgromadziło się na czymś, co nadal jest uważane za jedną z największych i najbardziej znaczących demonstracji sprawiedliwości rasowej i równości w historii Stanów Zjednoczonych.
„W ciągu ostatnich 60 lat, odkąd dr King przewodniczył Marszowi na Waszyngton, poczyniliśmy postępy” – powiedział Alphonso David, prezes i dyrektor generalny Global Black Economic Forum. „Czy dotarliśmy na szczyt góry? Nie na długo. „
„Nie upamiętnienie, kontynuacja”
Nieuchronnie sobotnie wydarzenie zostało przepełnione kontrastami w stosunku do początkowej, historycznej demonstracji. Prelegenci i transparenty mówili o znaczeniu praw osób LGBTQ i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Wiele osób przemawiających do tłumu stanowiły kobiety, choć w 1963 roku tylko jedna z nich otrzymała mikrofon.
Yolanda King, 15-letnia wnuczka wielebnego Martina Luthera Kinga Jr., wzbudziła protesty przemówieniami wygłaszanymi z tego samego miejsca, w którym jej dziadek wygłosił swoje historyczne przemówienie.
„Gdybym mogła dzisiaj porozmawiać z moim dziadkiem, powiedziałabym, że jest mi przykro, że wciąż musimy tu być, aby ponownie poświęcić się dokończeniu Twojej pracy i ostatecznej realizacji Twojego marzenia” – powiedziała. „Dzisiaj rasizm nadal jest z nami. Bieda jest nadal z nami. A teraz przemoc z użyciem broni dotarła do miejsc kultu, naszych szkół i centrów handlowych”.
Po przemówieniach tłum przemaszerował pod pomnik Martina Luthera Kinga Jr.
Kilku przywódców grup organizujących marsz spotkało się w piątek z prokuratorem generalnym Merrickiem Garlandem i zastępcą prokuratora generalnego Kristen Clarke z wydziału praw obywatelskich, aby omówić szereg kwestii, w tym prawa do głosowania, działania policji i redlining.
Prezydent SP Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris będą w poniedziałek uczcić rocznicę marca, spotykając się z organizatorami zgromadzenia z 1963 r. Według urzędników Białego Domu wszystkie dzieci Kinga zostały zaproszone na spotkanie z Bidenem.