O nas
Kontakt

Tysiące pracowników Starbucks strajkuje z powodu warunków pracy

Laura Kowalczyk

Tysiące pracowników Starbucks strajkuje z powodu warunków pracy

Tysiące pracowników Starbucks rozpoczyna jednodniowy strajk – TylkoGliwice Business wyjaśnia przyczyny.

Tysiące pracowników ponad 200 kawiarni Starbucks w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło strajk, który organizatorzy określili jako największy strajk w historii w ciągu dwóch lat wysiłków na rzecz zrzeszenia kawiarni Starbucks w firmie.

Organizacja Workers United wybrała coroczny Dzień Czerwonego Pucharu Starbucks przypadający na 16 listopada na zorganizowanie tej akcji, ponieważ często jest to dla firmy jeden z najbardziej pracowitych dni w roku.

Związek podał, że spodziewa się, że w środę w strajkach weźmie udział ponad 5000 pracowników.

Dlaczego pracownicy Starbucks strajkują

Neha Cremin, baristka Starbucks w Oklahoma City, powiedziała, że ​​strajkowała, aby zaprotestować przeciwko niedoborom personelu w sklepach, zwłaszcza podczas promocji takich jak Dzień Red Cup. Cremin powiedział, że pracownicy są już przytłoczeni realizacją zamówień z dostawą, zamówień typu drive-thru, zamówień mobilnych i zamówień w sklepach; promocje dodają kolejną warstwę stresu.

„Niedobór personelu szkodzi pracownikom, a także stwarza nieprzyjemne doświadczenia dla klientów” – stwierdził Cremin. „Starbucks dał jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie słuchać pracowników, dlatego przeciwstawiamy się strajkowi”.

Czwartkowy strajk był piątą dużą akcją protestacyjną pracowników Starbucks od czasu, gdy pod koniec 2021 r. sklep w Buffalo w stanie Nowy Jork jako pierwszy zrzeszył się w związek zawodowy.

W zeszłym roku z okazji Dnia Czerwonego Pucharu pracownicy 110 sklepów wyszli z domu; ostatnio w czerwcu miał miejsce strajk w proteście przeciwko doniesieniom, że Starbucks usunął ze swoich sklepów wyświetlacze Pride.

Wpływ strajków na zyski firm

Jednak strajki miały niewielki wpływ na sprzedaż Starbucks. W roku finansowym 2023, kończącym się 1 października, grupa ogłosiła wzrost obrotów o 12%, do rekordowej kwoty 36,0 miliardów dolarów.

Starbucks również bagatelizował wszelkie potencjalne skutki środowego strajku, twierdząc, że będzie on miał miejsce w „małej podzbiorze” spośród 9600 posiadanych przez niego sklepów w USA.

„Nadal angażujemy się we współpracę ze wszystkimi partnerami, ramię w ramię, aby uczynić codzienne życie lepszym i mamy nadzieję, że priorytety Workers United będą ewoluować i obejmować wspólny sukces naszych partnerów i negocjowanie kontraktów z tymi, których reprezentują.” , Starbucks – napisano w oświadczeniu.

Od końca 2021 r. co najmniej 363 prowadzone przez firmę kawiarnie Starbucks w 41 stanach głosowały za utworzeniem związków zawodowych. Starbucks podjął ten wysiłek i nie osiągnął jeszcze porozumienia pracowniczego z żadnym ze sklepów, które głosowały za utworzeniem związków zawodowych.