O nas
Kontakt

U wybrzeży Libii uratowano prawie 90 migrantów, w tym kobiety i dzieci

Laura Kowalczyk

Almost 90 migrants were saved off of the Libyan coast

Włoska grupa humanitarna „Emergency” poinformowała w sobotę, że uratowała na Morzu Śródziemnym 87 osób, w tym kobiety i dzieci.

Grupa humanitarna uratowała prawie 90 migrantów na przepełnionej łodzi dryfującej po Morzu Śródziemnym.

W piątkowy wieczór statek ratowniczy włoskiej organizacji pozarządowej „Emergency” uratował 87 osób, które utknęły na morzu. Wylecieli z Zawiya w Libii 20 godzin wcześniej.

Brakowało im jedzenia i wody, a ich łódź dryfowała i była przepełniona.

Kiedy na miejsce przybyła ekipa ratunkowa, zastała łódź nabierającą wody i z opróżnionymi rurami.

Wśród tej grupy była kobieta w ciąży i czternaścioro nieletnich bez opieki.

„Natychmiast zajęliśmy się najbardziej bezbronnymi przypadkami: kobietą w czwartym miesiącu ciąży i chłopcem chorym na cukrzycę” – powiedziała pielęgniarka ze statku ratunkowego.

Po zakończeniu akcji ratunkowej i powiadomieniu odpowiednich władz jako port, w którym nastąpi wyokrętowanie, wyznaczono miasto Neapol.

Ich przybycie zaplanowano na poniedziałek rano.

87 uratowanych osób pochodziło z krajów dotkniętych konfliktami i poważnymi kryzysami gospodarczymi, politycznymi lub społecznymi, w tym z Sudanu, Nigerii, Nigru, Sudanu Południowego, Erytrei, Bangladeszu, Mali, Togo, Ghany, Liberii, Czadu, Kamerunu, Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej .

Statek ratunkowy obsługiwany jest przez załogę złożoną z marynarzy, lekarzy, mediatorów i ratowników i działa na środkowym Morzu Śródziemnym od grudnia 2022 r.

W tym czasie uratowano łącznie 1631 osób.