Nowe badanie pokazuje, że 39,7 mln pracowników, czyli 14% populacji UE, nie będzie mogło pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd na wakacje w 2022 r.
Jak wynika z nowego badania opublikowanego dzisiaj (30 lipca) przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC), w 2022 roku w Unii Europejskiej o dwa miliony więcej osób nie będzie mogło pozwolić sobie na wyjazd na wakacje w porównaniu z rokiem poprzednim.
Podczas gdy miliony ludzi szykują walizki na sierpniowy wyjazd na wakacje, inni nie mogą sobie pozwolić na tygodniowy urlop, ani we własnym kraju, ani za granicą.
„To również niebezpieczne dla pracowników, muszą mieć czas na regenerację” – powiedziała Sekretarz Generalna ETUC Esther Lynch w wywiadzie dla TylkoGliwice, dodając, że jest to „ważne dla rozwiązania problemu wypalenia zawodowego i upewnienia się, że wracasz do pracy wypoczęty i odświeżony”.
W komunikacie prasowym z wynikami badania Lynch dodał, że „urlop nie jest luksusem, spędzenie czasu z rodziną jest kluczowe dla ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników, a także zapewnienia dzieciom cennych doświadczeń”.
Sytuacja nie jest równomierna we wszystkich państwach członkowskich. Badanie pokazuje, że największy wzrost ubóstwa wakacyjnego miał miejsce we Francji, gdzie, choć nadal poniżej średniej UE, prawie pięć milionów osób nie mogło pojechać na wakacje.
Największy wzrost procentowy odnotowano w Irlandii, gdzie w latach 2021–2022 liczba osób wśród pracującej ludności kraju, których nie stać było na wakacje, wzrosła o 4% (obecnie wynosi 14,8%).
W 13 krajach sytuacja jest gorsza od średniej unijnej wynoszącej 14,6%, przy czym Rumunia plasuje się na szarym końcu z wynikiem 36%.
Według Komisji Europejskiej około połowa europejskich pracowników uważa, że stres jest powszechnym zjawiskiem w miejscu pracy i jednym z największych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Komunikat na temat zdrowia psychicznego opublikowany przez organ wykonawczy UE podkreśla potrzebę pracy nad prawem do odłączenia się od rzeczywistości jako „integralnym elementem redukcji stresu związanego z pracą i promowania lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym”.
Według Eurostatu, 62% mieszkańców UE odbyło przynajmniej jedną prywatną podróż turystyczną w 2022 r., przy czym połowa z nich miała charakter krótkoterminowy i krajowy.
Dane pokazują również, że Niemcy wydają najwięcej pieniędzy na podróże zagraniczne – 85,2 mld euro, na drugim miejscu plasują się Francuzi – 39,2 mld euro.
Możliwość opłacenia tygodniowego urlopu rocznie poza domem jest jednym ze wskaźników stosowanych przez Unię Europejską do pomiaru materialnego i społecznego ubóstwa w bloku.
Wskaźnik ten – wraz ze zdolnością do pokrycia nieprzewidzianych wydatków, dostępem do samochodu do użytku osobistego i zdolnością do odpowiedniego utrzymania gospodarstwa domowego oraz innymi czynnikami – stanowi miarę zdolności jednostek do dostępu do dóbr, które większość ludzi uważa za pożądane lub nawet niezbędne do zapewnienia sobie odpowiedniej jakości życia.
Lynch dodał, że jednym z największych osiągnięć społecznych XX wieku był wzrost liczby rodzin z klasy robotniczej, które mogły sobie pozwolić na wakacje.
„Poprawiło to zdrowie i samopoczucie milionów ludzi i przyczyniło się do poczucia postępu i optymizmu” – powiedziała i dodała, że dane z badania „pokazują, w jaki sposób postęp społeczny jest odwracany w wyniku wzrostu nierówności ekonomicznych”.
Związek zawodowy ostrzega, że dane za 2023 r. mogą być gorsze ze względu na wzrost kosztów urlopów i brak uwzględnienia inflacji w wynagrodzeniu.