O nas
Kontakt

UE i Wielka Brytania poczyniły znaczne postępy w realizacji ogólnych kierunków polityki Gibraltaru

Laura Kowalczyk

Picardo, Cameron, Sefcovic and Albares during their meeting in Brussels.

Ostateczne szczegóły stosunków UE z Wielką Brytanią po brexicie w sprawie Gibraltaru są kształtowane w wyniku czterostronnego spotkania na wysokim szczeblu.

Kilka lat po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2020 r. ostatni element układanki dotyczącej Brexitu zaczyna nabierać kształtu.

Ten ostatni element, dotyczący stosunków bloku z Gibraltarem, jest obecnie układany w całość po czterostronnym spotkaniu pomiędzy wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcoviciem, ministrami spraw zagranicznych Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, José Manuelem Albaresem i Davidem Cameronem, a także szefem Gibraltaru Ministra Fabiana Picardo.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu w wyjątkowym formacie potwierdzili, że uzgodniono ogólne kierunki polityki, w tym kluczowe kwestie, takie jak lotniska, towary i mobilność, co stanowi kluczowe punkty sporne umowy UE–Wielka Brytania. Zarówno Albares, jak i Picardo powstrzymali się od podawania dalszych szczegółów, a hiszpański minister stwierdził, że „negocjacje są w szczytowym momencie i chcemy je chronić”.

Picardo zauważył, że „pozostało bardzo mało czasu” na ostateczne porozumienie, choć nie podał daty. W swoich wypowiedziach dla prasy zarówno on, jak i Albares podkreślali „pozytywny” i „konstruktywny” charakter rozmów.

Oczekuje się, że negocjacje będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach.

Zdaniem Picardo porozumienie wniesie „nową dynamikę i nowe stosunki” z Hiszpanią, które mogłyby rozpocząć się od wyburzenia płotu oddzielającego terytorium Wielkiej Brytanii od reszty Półwyspu Iberyjskiego.

„To porozumienie będzie dobre dla całej populacji Campo de Gibraltar, w tym dla 300 000 obywateli Hiszpanii, którzy tam mieszkają i którzy przez cały czas kierują tym, co robimy” – argumentował Albares.

Choć hiszpański minister spraw zagranicznych podkreśla, że ​​„doskonale zabezpiecza to ich pozycję suwerenności”, w negocjacjach nie przeprowadzono debaty na temat własności Skały.

Ostatnie tarcia

Picardo wyjaśnił, że przygotowywany obecnie dokument „konsekwentnie opiera się na porozumieniu sylwestrowym”, odnosząc się do wstępnego porozumienia osiągniętego pod koniec 2020 r. między Wielką Brytanią a UE, które ostatecznie nie zostało sformalizowane w tekście prawnym. Czyniąc to, dążą do rozwiązania sytuacji, która trwa od ponad trzech lat.

Usunięcie płotu byłoby poważną zmianą dla Gibraltaru, ułatwiając codzienne przekraczanie granicy 15 000 pracowników granicznych. Zgodnie z proponowanymi zmianami kontrole graniczne zostaną przeniesione do portu i lotniska Gibraltaru, a Frontex, europejska agencja odpowiedzialna za zarządzanie granicami bloku, miałby nadzorować Gibraltarczyków zgodnie z postanowieniami sylwestrowego porozumienia.

Gibraltar, podobnie jak Irlandia Północna, po Brexicie stał się jednym z terytoriów Wielkiej Brytanii z granicą lądową przylegającą do Unii Europejskiej. Wielka Brytania opuściła UE w lutym 2020 r., ale dyskusje na temat jej granic lądowych trwały latami. Ostateczne porozumienie dotyczące sytuacji w Irlandii Północnej zostało zawarte około rok temu.