O nas
Kontakt

UE może zbadać dotacje zagraniczne wspierające sektor energetyki wiatrowej

Laura Kowalczyk

UE może zbadać dotacje zagraniczne wspierające sektor energetyki wiatrowej

Zaprezentowany we wtorek plan działania mający na celu pobudzenie unijnego sektora energii wiatrowej może wszcząć dochodzenia w sprawie subsydiów zagranicznych, jeśli istnieją dowody na szkody dla przemysłu europejskiego.

Plany ogłoszone przez Komisję Europejską mają na celu ochronę sektora wiatrowego bloku przed nieuczciwą konkurencją międzynarodową, a jednocześnie odpowiadają na wyzwania, w tym spowolnienie procesów wydawania zezwoleń, niedobory siły roboczej i ograniczony dostęp do surowców.

Kontynent „stracił wiodącą pozycję” na rzecz regionu Azji i Pacyfiku jako największego światowego rynku energii wiatrowej „w ciągu dwóch lat” – stwierdziła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Energia wiatrowa jest kluczowym źródłem energii produkowanej w UE, jednak sektor obawia się, że tani chiński import sprzętu wiatrowego może poważnie podciąć ceny europejskich producentów.

Zarówno unijni komisarze ds. konkurencji, jak i ds. rynku wewnętrznego, Didier Reynders i Thierry Breton, zasugerowali niedawno, że blok powinien zbadać subsydia Pekinu dla chińskich producentów turbin, podobnie jak miało to miejsce w przypadku trwającego dochodzenia w sprawie pojazdów elektrycznych.

„Tak jak właśnie ogłosiliśmy w przypadku pojazdów elektrycznych, uważam, że nadszedł czas, aby zbadać, czy tak korzystne warunki wynikają z atrakcyjnych warunków finansowania chińskich producentów wspieranych przez państwo, co nie byłoby możliwe w UE” – napisał Breton we wrześniu.

Jednak wysoki rangą urzędnik UE powiedział we wtorek, że każde dochodzenie będzie wymagało przedstawienia dowodów na to, że istnienie chińskich subsydiów przekłada się na „szkody gospodarcze” dla europejskiej produkcji.

„Jesteśmy w kontakcie z branżą i jesteśmy gotowi ocenić wszelkie dostarczone przez nią dowody” – powiedział urzędnik.

UE przyjęła instrumenty antydumpingowe i antysubsydyjne w odpowiedzi na coraz bardziej agresywną konkurencję w handlu światowym. Po otrzymaniu dowodów na szkody wyrządzone przemysłowi europejskiemu Komisja może wszcząć dochodzenie i ostatecznie przyjąć środki mające na celu ochronę przemysłu europejskiego, w tym sankcje handlowe.

Stowarzyszenie branżowe Wind Europe z zadowoleniem przyjęło plan działania jako „przełomowy czynnik w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

„To jest dobre dla miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, a także dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Jak stwierdziła Ursula von der Leyen w swoim niedawnym przemówieniu o stanie Unii, przyszłość europejskich czystych technologii musi kształtować się w Europie” – powiedział Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope.

Przeciwdziałanie zagrożeniom cyberbezpieczeństwa farm wiatrowych

Ogłoszony we wtorek plan ma również na celu zmniejszenie zagrożeń dla bezpieczeństwa stwarzanych przez rozwój farm wiatrowych w Europie poprzez zapewnienie przeprojektowania aukcji, które umożliwiają krajom pozyskiwanie czystej energii po konkurencyjnych cenach, w celu dokonywania oceny zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa.

Komisarz UE ds. energii Kadri Simson stwierdziła, że ​​blok musi wprowadzić innowacje, aby mieć pewność, że „te turbiny wiatrowe nie będą gromadzić danych w sposób, który mógłby zaszkodzić naszej infrastrukturze energetycznej”.

„Proponujemy, aby państwa członkowskie przy wyborze wykwalifikowanych wykonawców do udziału w aukcjach korzystały z kryteriów wstępnej kwalifikacji, takich jak dynamika, wymogi zrównoważonego rozwoju i cyberbezpieczeństwa” – powiedział Simson. „Jeśli wydamy miliardy na rozwój nowych projektów, powinniśmy ograniczyć ryzyko związane z realizacją, zapewnieniem równych warunków działania i bezpieczeństwa”.

„Nie zamkniemy naszych rynków, ale zadbamy o nasze obawy dotyczące bezpieczeństwa” – dodała.

Aby osiągnąć swój ambitny cel, jakim jest zapewnienie, że do 2030 r. co najmniej 42,5% koszyka energetycznego UE będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, UE spodziewa się wzrostu mocy elektrowni wiatrowych z 204 GW w 2022 r. do ponad 500 GW w 2030 r.

Aby osiągnąć te cele, blok chce wspierać swój przemysł poprzez przyspieszenie procesów wydawania pozwoleń, zwiększanie wykwalifikowanej siły roboczej i zapewnianie lepszego dostępu do finansów.

W odpowiedzi na plan działania WWF wezwała Komisję do podjęcia dalszych wysiłków w celu zapewnienia możliwości przekwalifikowania pracowników zajmujących się paliwami kopalnymi, aby nie zostali pozostawieni w tyle w procesie transformacji energetyki.

„Państwa członkowskie muszą dążyć do maksymalizacji swojego potencjału energii wiatrowej, aby przyczynić się do sprawiedliwej i uczciwej transformacji. Na przykład poprzez koncentrację inwestycji w regionach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, pomoc pracownikom w sektorach paliw kopalnych i innych podupadających gałęziach przemysłu oraz zapewnienie korzyści ekonomicznych lokalnym społecznościom” – powiedział Arnaud Van Dooren, specjalista ds. polityki klimatycznej i energetycznej w Biurze Polityki Europejskiej WWF.

Komisja ma nadzieję, że wspierając europejski przemysł wiatrowy, będzie w stanie pokryć własne zapotrzebowanie, zwiększając jednocześnie swój udział w rynku światowym.