O nas
Kontakt

UE musi wzmocnić swoją obronę: Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Laura Kowalczyk

Panel at conference

Europa „nie może sobie pozwolić na luksus dalszego czekania na zorganizowanie europejskiej obronności” – powiedział przewodniczący konferencji.

Doroczna Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium, która odbyła się w tym roku w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i podwyżek, zakończyła się w niedzielę.

Podczas spotkania europejscy przywódcy wyrazili swoje zaangażowanie na rzecz NATO, stwierdzając, że wzmocnienie obronności UE jest niezbędne i że państwa członkowskie muszą przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy.

Przewodniczący konferencji Christoph Heusgen powiedział, że Europa „nie może sobie pozwolić na luksus dalszego czekania na zorganizowanie europejskiej obronności”.

Urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych mieli za zadanie przekonać swoich europejskich partnerów, że Waszyngton pozostaje zaangażowany w NATO.

Nastąpiło to po tym, jak były prezydent USA Donald Trump zasugerował, że jego kraj nie będzie chronił państw członkowskich NATO, które nie osiągnęły docelowego poziomu wydatków sojuszu.

Tymczasem kwota 60 miliardów dolarów (56 miliardów euro) pomocy wojskowej dla Ukrainy przez Waszyngton utknęła w martwym punkcie w Izbie Reprezentantów, gdzie Republikanie są podzieleni w tej sprawie.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego, że pomoc wojskowa zostanie wkrótce zatwierdzona.

Wojna Izraela z Hamasem

Jedną z innych palących kwestii poruszonych na zgromadzeniu w Niemczech była wojna Izraela w Gazie.

Przemawiając w Monachium, Katar stwierdził, że wysiłki mediacyjne podejmowane przez ten kraj, mające na celu osiągnięcie rozejmu między Izraelem a palestyńską grupą bojowników Hamas, są „niezbyt obiecujące”.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w sobotę ponownie sprzeciwił się idei rozwiązania dwupaństwowego, choć dla delegacji palestyńskiej ma to fundamentalne znaczenie.

Premier Benjamin Netanjahu przemawia podczas spotkania przywódców żydowskich w Muzeum Tolerancji w Jerozolimie, niedziela, 18 lutego 2024 r.
Premier Benjamin Netanjahu przemawia podczas spotkania przywódców żydowskich w Muzeum Tolerancji w Jerozolimie, niedziela, 18 lutego 2024 r.

Katarscy negocjatorzy powtórzyli jednak swoje zaangażowanie na rzecz doprowadzenia walczących stron do osiągnięcia porozumienia.

Szef polityki UE Josep Borrell powiedział, że jeśli chodzi o Izrael i Palestyńczyków, kraje europejskie muszą być bardziej zjednoczone, „jeśli chcemy odegrać geopolityczną rolę w tej kwestii”.

W miarę kontynuowania izraelskiej ofensywy w Gazie premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajjeh powiedział konferencji, że kluczowe znaczenie ma zawieszenie broni i dotarcie do ludności w enklawie większej pomocy międzynarodowej.