O nas
Kontakt

UE nakłada na firmę Intel karę w wysokości 376,36 mln euro za naruszenia przepisów antymonopolowych na rynku chipów komputerowych

Laura Kowalczyk

UE nakłada na firmę Intel karę w wysokości 376,36 mln euro za naruszenia przepisów antymonopolowych na rynku chipów komputerowych

Zdaniem UE Intel dopuścił się praktyk antykonkurencyjnych, które wykluczyły konkurentów z rynku z naruszeniem przepisów antymonopolowych.

Komisja Europejska właśnie ponownie nałożyła karę w wysokości około 376,36 mln euro na firmę Intel za naruszenie przepisów antymonopolowych na rynku chipów komputerowych.

Kara dotyczy praktyk Intela dotyczących jego dominującej pozycji na rynku procesorów centralnych (CPU) x86, które – zdaniem UE – wykluczały konkurentów z właściwego rynku.

Grzywna w wysokości 1,06 miliarda euro została początkowo nałożona przez UE w 2009 roku, po tym jak organ orzekł, że Intel dopuścił się dwóch konkretnych nielegalnych praktyk.

UE twierdzi, że udzieliła producentom komputerów pełnych lub częściowo ukrytych rabatów pod warunkiem, że zakupili oni większość swoich procesorów x86 od firmy Intel (rabaty warunkowe) oraz że zapłaciła producentom za zaprzestanie sprzedaży produktów zawierających procesory x86 konkurencyjnym przedsiębiorstwom ( gołe ograniczenia).

W 2022 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił decyzję Komisji z 2009 r. w sprawie praktyk firmy Intel w zakresie przekazów pieniężnych.

Trybunał potwierdził jednak, że praktyki ograniczające Intela stanowią nadużycie dominującej pozycji na rynku w rozumieniu przepisów UE.

W 2022 r. sąd uchylił w całości karę w wysokości 1,06 mld euro ze względu na to, że nie był w stanie ustalić zakresu kary odnoszącej się wyłącznie do samych ograniczeń.

UE stwierdziła w oświadczeniu, że Intel nie odwołał się od części decyzji z 2022 r. potwierdzającej niezgodność z prawem tych ograniczeń, zezwalającej na nałożenie obniżonej kary w wysokości 376,36 mln euro na podstawie tych konkretnych naruszeń.

„Intel płacił swoim klientom za ograniczenie, opóźnienie lub anulowanie sprzedaży produktów zawierających chipy komputerowe od głównego rywala. Jest to nielegalne w świetle naszych reguł konkurencji” – stwierdził w oświadczeniu Didier Reynders, unijny komisarz ds. polityki konkurencji.

„Nasza decyzja pokazuje zaangażowanie Komisji w zapewnienie, że bardzo poważne naruszenia prawa antymonopolowego nie pozostaną bezkarne” – dodał.

Firma Intel nie odpowiedziała natychmiast na wiadomość e-mail z prośbą o komentarz w tej sprawie.