O nas
Kontakt

UE obiecuje opodatkować unieruchomione aktywa Rosji na rzecz odbudowy Ukrainy

Laura Kowalczyk

UE obiecuje opodatkować unieruchomione aktywa Rosji na rzecz odbudowy Ukrainy

W piątek Ursula von der Leyen podała więcej szczegółów na temat opóźnionego planu wykorzystania unieruchomionych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego na finansowanie odbudowy Ukrainy.

„Obecnie pracujemy nad propozycją, aby początkowo skupić się na tak zwanych zyskach nadzwyczajnych” – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej na zakończenie szczytu przywódców w Brukseli.

„Innymi słowy, przedstawimy propozycję znalezienia sposobu wykorzystania wpływów z tych aktywów, z których korzysta obecnie ograniczona liczba instytucji finansowych w Unii Europejskiej” – dodała, nie mówiąc, kiedy tekst prawny zostanie opublikowany wydany.

„Te nadzwyczajne zyski są już dość znaczne”.

Aktywa zostały zamrożone od lutego ubiegłego roku, kiedy zachodni sojusznicy wprowadzili szereg sankcji, aby sparaliżować zdolność Rosji do finansowania wojny z Ukrainą, w szczególności poprzez zablokowanie dostępu Banku Centralnego do jego rezerw walutowych.

Depozyty te są warte 211 miliardów euro na całym terytorium UE, z czego ponad 180 miliardów znajduje się w posiadaniu Euroclear, firmy świadczącej usługi finansowe z siedzibą w Brukseli.

Euroclear jest uprawniony do zarządzania aktywami, ale nie może z nich czerpać korzyści. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku aktywa znajdujące się w portfelu firmy objęte sankcjami przez Rosję wygenerowały odsetki w wysokości 3 miliardów euro i spowodowały koszty zarządzania w wysokości 34 milionów euro.

Ponieważ wpływy stale rosną ze względu na wyższe stopy procentowe, rośnie presja na Brukselę, aby podjęła działania i przekierowała pieniądze na opłacenie odbudowy Ukrainy, co według szacunków Banku Światowego będzie wymagało co najmniej 411 miliardów euro.

„Politycznie zgodziliśmy się, że ostatecznie Rosja musi zapłacić za długoterminową odbudowę Ukrainy” – powiedziała von der Leyen.

Wyjaśniła, że ​​propozycja Komisji połączy wpływy podatkowe uzyskane z rosyjskich aktywów, a następnie skieruje je do Kijowa za pośrednictwem wspólnego budżetu bloku.

Podczas piątkowej konferencji prasowej von der Leyen nie odniosła się do licznych obaw, jakie bezprecedensowy projekt wzbudził wśród prawników, ekspertów finansowych, a nawet Europejskiego Banku Centralnego (EBC), którzy obawiają się, że inicjatywa może zaszkodzić wiarygodności euro jako drugiej waluty rezerwowej na świecie , podnieść koszty pożyczek dla przedsiębiorstw europejskich i zaszkodzić stosunkom handlowym na całym świecie.

W przeciwieństwie do własności prywatnej należącej do oligarchów, takiej jak rezydencje, jachty i dzieła sztuki, aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego są uważane za suwerenne i dlatego chronione prawem międzynarodowym przed konfiskatą i wywłaszczeniem.

Jeśli pewnego dnia sankcje zostaną zniesione, Zachód będzie musiał je zwrócić państwu rosyjskiemu.

Choć większość krajów UE jest zdecydowana wykorzystać te aktywa w taki czy inny sposób, obawy wyrażone przez EBC wywarły duży wpływ na debatę za zamkniętymi drzwiami, podsycając wezwania do zachowania szczególnej ostrożności i staranności.

„Rosja jest odpowiedzialna za ogromne szkody wyrządzone przez jej agresywną wojnę przeciwko Ukrainie” – stwierdzili przywódcy UE we wspólnych konkluzjach opublikowanych po szczycie.

„Konieczny jest zdecydowany postęp, w koordynacji z partnerami, w zakresie sposobu, w jaki wszelkie nadzwyczajne dochody posiadane przez podmioty prywatne, pochodzące bezpośrednio z unieruchomionych aktywów Rosji, mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz jej odbudowy i odbudowy, zgodnie z obowiązującymi zobowiązaniami umownymi oraz zgodnie z unijnymi i prawo międzynarodowe.”

Mając na uwadze obawy, Komisja obiecała przyjęcie ostrożnego podejścia i kilkakrotnie opóźniała przedstawienie wniosku legislacyjnego, który von der Leyen pierwotnie obiecała przedstawić przed przerwą wakacyjną. Przeformułowanie tego pomysłu na podatek od nadzwyczajnych zysków jest postrzegane jako mniej ryzykowne rozwiązanie, nawet jeśli pozostaje wiele wątpliwości.

Von der Leyen podkreśliła potrzebę koordynacji tego środka z grupą G7, która utworzyła grupę zadaniową mającą zbadać możliwe sposoby wykorzystania nadzwyczajnych dochodów.

Również w piątek von der Leyen ogłosiła, że ​​kolejna runda sankcji wobec Rosji, numer 12 od lutego 2022 r., będzie miała na celu zakaz importu rosyjskich diamentów i rozprawienie się z obchodzeniem sankcji. Kary są nadal na wczesnym etapie konsultacji.