O nas
Kontakt

UE odzwyczaja się od rosyjskiego gazu pomimo wzrostu importu LNG – Komisja Europejska

Laura Kowalczyk

UE odzwyczaja się od rosyjskiego gazu pomimo wzrostu importu LNG – Komisja Europejska

Komisja Europejska podkreśliła w czwartek, że import paliw kopalnych z Rosji dramatycznie spadł po doniesieniach, że zakupy przez blok rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły o 40% w porównaniu z poziomem przedwojennym.

„Mimo że wolumeny LNG wzrosły, jest to nadal stosunkowo niewielki poziom i bardzo mała część naszego całkowitego importu energii” – powiedział reporterom rzecznik władzy wykonawczej UE.

Dodali, że Europa „tak szybko jak to możliwe” rezygnuje z rosyjskiego gazu”.

W pierwszej połowie tego roku z Rosji pochodziło niecałe 15% całkowitego importu gazu do UE, w porównaniu z 45% w 2021 r.

Jednak raport Global Witness ujawnił w środę, że ilość skroplonego gazu ziemnego importowanego do UE z Rosji w okresie od stycznia do lipca tego roku wzrosła o 39,5% w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W czwartek Komisja przedstawiła różne dane, a rzecznik potwierdził, że badanie Global Witness, w którym wykorzystano dane dotyczące wysyłek dostarczone przez firmę Kpler, zajmującą się analizą towarów, opierało się na innej metodologii.

Według Komisji Europejskiej w pierwszym półroczu tego roku do UE trafiło 10,8 miliarda metrów sześciennych (mld m3) rosyjskiego LNG. W 2022 r. zaimportowano 19,3 mld m3, a w 2021 r. – 13,5 mld m3.

Choć dane sugerują, że w tym roku do UE z Rosji dotrze więcej LNG niż w 2021 r., Komisja Europejska zapewniła w czwartek, że LNG stanowi bardzo niewielki udział w miksie energetycznym UE.

Trzy nadmorskie państwa członkowskie – Belgia, Hiszpania i Francja – należą do pięciu największych rosyjskich klientów LNG na świecie, ale ich porty stanowią bramę do dostaw na cały kontynent.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę UE wprowadziła plany dywersyfikacji swojego koszyka energetycznego poprzez inwestowanie w odnawialne źródła energii i zawieranie umów na dostawy z innymi krajami. Przeznaczyła 300 miliardów euro na wsparcie państw członkowskich.

Jednak chociaż UE wprowadziła sankcje na niektóre produkty energetyczne, w tym węgiel i ropę naftową, nie obowiązują żadne sankcje na rosyjski LNG i gaz.

Komisja nie potwierdziła, czy blok rozważał nałożenie sankcji na import LNG, aby zapobiec dalszemu zwiększaniu zakupów.