O nas
Kontakt

UE osiągnie cel w zakresie zimowego magazynowania gazu na kilka miesięcy przed nowym terminem

Laura Kowalczyk

UE osiągnie cel w zakresie zimowego magazynowania gazu na kilka miesięcy przed nowym terminem

Magazyny gazu w całej Europie są obecnie zapełnione w nieco poniżej 90%, co stanowi obowiązkowy cel zapewniający, że kontynent będzie w stanie sam przetrwać zimę z dodatkowymi miesiącami.

„W istocie dobrą wiadomością jest to, że na dzień dzisiejszy poziom magazynowania wynosi 89,89%, co jest rzeczywiście doskonałą wiadomością” – powiedział dziennikarzom w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej.

Nie wszystkie kraje UE posiadające instalacje magazynowe osiągnęły jak dotąd wymaganą pojemność wynoszącą 90%, ale rzecznik Komisji wyraził optymistyczną opinię, dodając, że „państwa członkowskie widzą i rozumieją, że niezwykle ważne jest dotrzymywanie obowiązku uzupełniania naszych instalacji do magazynowania gazu. „

„To proces ciągły i jesteśmy na dobrej drodze”, powiedział.

Cel zapełnienia magazynów gazu do 90% do 1 listopada 2023 r. został wyznaczony w zeszłym roku, kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy ceny energii zaczynały piąć się do nowych rekordowych poziomów i w obliczu obaw, że Moskwa może zakręcić kurek gazu.

Obawy te spełniły się wkrótce potem w odwecie za szeroko zakrojone sankcje gospodarcze nałożone przez UE i zobowiązanie do zaprzestania całego importu rosyjskich paliw kopalnych. Przed wojną Rosji na Ukrainie UE kupowała od Moskwy 40% dostaw gazu.

Nagłe odcięcie od Rosji wywołało obawy, że UE mogą doświadczyć zimowych przerw w dostawie prądu, co skłoniło rządy do przygotowania najgorszych scenariuszy, obejmujących stopniowe przerwy w dostawie prądu. Łagodna zima i zmniejszenie zużycia energii niewątpliwie częściowo powiązane z rosnącymi rachunkami za energię sprawiły, że plany te nigdy nie zostały zrealizowane.

Poziomy magazynów gazu na początku kwietnia – czyli na koniec sezonu grzewczego – były zapełnione w 56%, znacznie powyżej średniej z pięciu lat wynoszącej 34%.

Aby jednak nie dopuścić do powtórki z 2022 roku, kiedy państwa członkowskie UE rywalizowały ze sobą o import gazu od dostawców spoza Rosji, Komisja Europejska utworzyła wspólną platformę zakupów gazu. Celem było wykorzystanie siły rynkowej bloku i obniżenie cen dla nabywców z UE.

Dyrektor UE zachwalał tę platformę jako „niezwykły sukces”, ale milczał w sprawie cen, twierdząc, że nie bierze udziału w negocjacjach między kupującymi i sprzedającymi.

Ceny w Title Transfer Facility (TTF), wirtualnym centrum handlu gazem, utrzymywały się w tym tygodniu blisko poziomu 40 euro za megawatogodzinę, znacznie poniżej trzycyfrowych cen obserwowanych przez większą część 2022 roku.

Jednakże uzależnienie od zagranicznych dostawców gazu oznacza, że ​​UE pozostaje podatna na wahania cen.

Unia Europejska dysponuje zdolnością magazynowania wynoszącą 100 miliardów metrów sześciennych (mld m3) oraz dodatkowymi 30 miliardami m3 na Ukrainie.