O nas
Kontakt

UE potępia Hamas za wykorzystywanie ludzi jako żywych tarcz, ale wzywa Izrael do „maksymalnej powściągliwości”.

Laura Kowalczyk

UE potępia Hamas za wykorzystywanie ludzi jako żywych tarcz, ale wzywa Izrael do „maksymalnej powściągliwości”.

Unia Europejska potępiła Hamas za wykorzystywanie w nich szpitali i cywilów jako tarcz, wzywając jednocześnie Izrael do okazania maksymalnej powściągliwości.

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych, przekazał to przesłanie podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Brukseli.

„Prosimy Izrael o okazanie maksymalnej powściągliwości w celu ratowania życia cywilów i potępiamy wykorzystywanie przez Hamas ludzi w szpitalach jako tarcz, ale wyrażamy również nasze zaniepokojenie tragiczną sytuacją szpitali, które są silnie dotknięte bombardowaniami – powiedział dziennikarzom szef dyplomacji.

Josep Borrell powiedział również w poniedziałek, że w tym tygodniu uda się do regionu, aby spotkać się z przywódcami i omówić sytuację.

Według Hamasu wszystkie szpitale na północy Gazy są obecnie nieczynne, a z powodu braku paliwa nie ma już prądu.

„Musimy zobaczyć, co dzieje się w szpitalach w Gazie. To nie są pola bitew” – powiedział Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga.

„Moim zdaniem powinniśmy słuchać Lekarzy bez Granic, kierownictwa Światowej Organizacji Zdrowia, którzy mówią, że ludzie i pacjenci przebywający na oddziałach intensywnej terapii nie mają szans. Nie ma już tlenu, nie ma już wody, nie ma już lekarstw, więc ci ludzie umrą”.

Ale podziały pozostają na poziomie europejskim. Choć oficjalnie Bruksela prosi o przerwy humanitarne, aby umożliwić dotarcie większej pomocy do Strefy Gazy, niektóre kraje, w tym Hiszpania i Belgia, proszą o zawieszenie broni. Niemcy nie chcą posuwać się tak daleko.

„Całkowicie rozumiem impuls, jaki panuje w tej strasznej sytuacji, w której niewinne dzieci, ludzie, kobiety, matki i rodziny nie tylko strasznie cierpią, ale także umierają” – powiedziała w poniedziałek Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec.

„Rozumiem impuls do zawieszenia broni, ale impulsy nie wystarczą, aby pomóc ludziom naprawdę zagwarantować bezpieczeństwo i pokój”.

Unia Europejska stwierdziła również, że należy zezwolić wszystkim cywilom na opuszczenie strefy walk i że wszelkie przerwy humanitarne muszą następować natychmiast.