O nas
Kontakt

UE powinna przygotować się do wojny do końca dekady, ostrzega niemiecki minister obrony

Laura Kowalczyk

German Defense Minister Boris Pistorius has said that Germany and the EU needs to be prepared for war by the end of the decade

Niemiecki minister obrony ostrzega przed eskalacją rosyjskich zagrożeń do końca dekady, wzywając kraje europejskie do wzmocnienia swojego przemysłu obronnego i dostosowania się do zmian geopolitycznych.

W niedawnym wywiadzie opublikowanym w niemieckiej gazecie Welt am Sonntag niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostro ostrzegł, że pod koniec dekady Europa może stanąć w obliczu zwiększonych zagrożeń ze strony Rosji.

Pistorius podkreślił pilną potrzebę wzmocnienia przez kraje Unii Europejskiej swojego przemysłu obronnego w ramach przygotowań na potencjalne wyzwania, zwłaszcza w świetle możliwości zmniejszenia zaangażowania USA na kontynencie.

Pistorius podkreślił powagę gróźb prezydenta Rosji Władimira Putina, stwierdzając: „Groźby (Putina) skierowane pod adresem państw bałtyckich, Gruzji i Mołdawii należy traktować bardzo poważnie. To nie jest tylko pobrzękiwanie szabelką. Pod koniec 2015 roku możemy stanąć w obliczu niebezpieczeństw. tej dekady.”

Niemcy odbudowują obronę

Wraz z ewolucją krajobrazu geopolitycznego Pistorius wezwał kraje europejskie do szybkiego dostosowania się. Wezwał narody do nadrobienia zaległości pod względem sił zbrojnych, przemysłu i społeczeństwa, podkreślając okres od pięciu do ośmiu lat na wzmocnienie zdolności obronnych.

Warto zauważyć, że Niemcy zintensyfikowały wysiłki na rzecz odbudowy swoich sił zbrojnych, korzystając ze specjalnego funduszu o wartości 100 miliardów euro utworzonego w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

Pistorius, który na początku tego roku objął stanowisko ministra obrony, spotkał się w Niemczech z pewnymi kontrowersjami ze względu na pacyfistyczną kulturę tego kraju, ukształtowaną po drugiej wojnie światowej.

Pozostaje niezachwiany w swoim zaangażowaniu na rzecz bardziej zdecydowanej postawy wojskowej, przedstawiając nowe wytyczne obronne, które przewidują, że Bundeswehra będzie „gotowa do wojny”, a Niemcy przejmą rolę przywódcy w europejskim krajobrazie wojskowym.

Stwierdził: „Zwiększenie swoich możliwości przez przemysł obronny zajmie trochę czasu. Mamy teraz około pięciu do ośmiu lat na nadrobienie zaległości – zarówno jeśli chodzi o siły zbrojne, przemysł, jak i społeczeństwo”.

Chcąc wzmocnić europejską współpracę obronną, Pistorius opowiadał się za dodaniem komponentu wojskowego do Trójkąta Weimarskiego, nieformalnego forum obejmującego Niemcy, Polskę i Francję.

Wyraził duże zainteresowanie tą współpracą i zaprosił nowo mianowanego polskiego premiera Donalda Tuska, mówiąc: „Jesteśmy bardzo zainteresowani (dodaniem komponentu wojskowego do Trójkąta Weimarskiego)”.

Interesy USA odsuwają się od Europy

W miarę jak Stany Zjednoczone skupiają się na regionie Indo-Pacyfiku, Pistorius podkreślił potrzebę niezależnego wzmacniania przez Europę swoich zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Ostrzegł, że eskalacja produkcji broni przez Rosję, zwłaszcza poprzez kontynuowanie jej działań na Ukrainie, stanowi realne zagrożenie dla Europy.

Pistorius wezwał do podjęcia proaktywnych działań, w tym wzmożenia współpracy wojskowej poza granicami Europy, stwierdzając: „Alternatywą byłoby zaprzestanie kontaktów z tymi krajami i pozostawienie ich od początku Rosjanom i Chińczykom. A to byłoby jeszcze bardziej niebezpieczne. „