O nas
Kontakt

UE pozostaje „w pełni zaangażowana” w porozumienie w sprawie litu pomimo zamieszek w Serbii

Laura Kowalczyk

Some 30,000 are estimated to have taken part in a protest in Belgrade on 10 August over the revival of Rio Tinto’s stalled lithium mining project in western of Serbia

Komisja Europejska nadal opowiada się za strategicznym partnerstwem surowcowym z Serbią, pomimo niedawnych protestów. Krążą też pogłoski, że Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen planują wizytę w Belgradzie.

Komisja Europejska stanowczo opowiada się za strategicznym partnerstwem surowcowym z Serbią, mimo obaw związanych z twierdzeniami prezydenta Aleksandara Vučicia, że ​​za powszechnymi protestami przeciwko planowanej kopalni litu stoją mocarstwa zachodnie – poinformował dziś rzecznik wykonawczy UE.

Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič i kanclerz Niemiec Olaf Schulz podpisali w zeszłym miesiącu w Belgradzie protokół ustaleń, zaledwie kilka dni po tym, jak Belgrad dał zielone światło brytyjsko-australijskiej korporacji górniczej Rio Tinto na wznowienie wydobycia litu na zachodzie kraju.

Władze wykonawcze UE poinformowały dziś, że pozostają „w pełni zaangażowane” w partnerstwo – jest to ostatnie z kilkunastu porozumień podpisanych przez Brukselę w celu zmniejszenia zależności od Chin w zakresie dostępu do kluczowych surowców niezbędnych do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych i trwającej transformacji energetycznej Europy.

„Nie sądzę, abyśmy byli w stanie oszacować znaczenie memorandum o porozumieniu z Serbią” – powiedziała dziś reporterom rzeczniczka Komisji ds. handlu Johanna Bernsel po tym, jak przewodnicząca Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​zapewnienie dostępu do tanich surowców będzie kluczowym celem Czystego Porozumienia Przemysłowego, sztandarowego programu politycznego jej drugiej kadencji.

„Mogę powiedzieć, że nadal w pełni angażujemy się zarówno w samo partnerstwo, jak i w normy środowiskowe, a także w to, że normy środowiskowe muszą być zgodne z prawem UE” – powiedział Bernsel.

Jednak taka retoryka, której przywódcy UE używają od czasu zawarcia umowy 18 lipca, nie zrobiła wrażenia na przeciwnikach planów Rio Tinto dotyczących otwarcia największej w Europie kopalni litu w dolinie Jadar, 100 kilometrów na zachód od stolicy Serbii.

Powszechne protesty ekologów i przeciwników, którzy obawiali się, że Serbowie odniosą niewielkie korzyści z tego projektu, osiągnęły punkt kulminacyjny 10 sierpnia, kiedy dziesiątki tysięcy ludzi maszerowało w stolicy, a mniejsze grupy zablokowały później linie kolejowe prowadzące do stolicy.

Donoszono o dziesiątkach aresztowań, a organizatorzy protestów narzekali na to, co postrzegali jako skoordynowane działania policji i nadzór – podczas gdy prezydent Vučić ostro krytykował nieokreślone mocarstwa zachodnie, które – jak twierdził – prowadzą „wojnę hybrydową” przeciwko jego rządowi.

Vučić powiedział, że rosyjskie służby wywiadowcze ostrzegły go, że nieokreślone rządy zamierzają wywołać „masowe niepokoje i zamach stanu”, aby odsunąć go od władzy – powtarzając twierdzenia, które serbski prezydent wygłosił w lutym podczas wystąpienia telewizyjnego.

Komisja Europejska odrzuciła takie roszczenia. „Unia Europejska zdecydowanie odrzuca wszelkie zarzuty, że byłaby zaangażowana w jakąkolwiek nielegalną lub nielegalną działalność związaną z ingerencją zagraniczną” – powiedział rzecznik ds. zagranicznych Peter Stano.

Przywódcy UE z uwagą obserwują rozwój sytuacji w Serbii, która jest historycznym sojusznikiem Rosji. W maju gościła ona chińskiego przywódcę Xi Jinpinga. Vučić powiedział, że spodziewa się wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona pod koniec tego miesiąca, którego spotkał w lipcu na marginesie szczytu w Wielkiej Brytanii.

WIDGET: Rozpoczyna się wielki szczyt europejskich liderów, skupiający się na Ukrainie i stosunkach UE-Wielka Brytania | TylkoGliwice

Macron powiedział o spotkaniu, że wyraził „pełne poparcie” dla integracji Serbii z UE, podkreślając jednocześnie znaczenie normalizacji stosunków między Belgradem a zamieszkiwaną w większości przez Albańczyków enklawą Kosowo, której niepodległości Belgrad jeszcze nie uznał, a której rząd obecnie spotyka się z krytyką UE w związku z planami otwarcia mostu w podzielonym mieście Mitrovica.

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych nie odpowiedziało na wielokrotne prośby o potwierdzenie, że wizyta ta może być zaplanowana na przyszły tydzień. Podobnie Komisja Europejska nie potwierdziła, czy przewodnicząca von der Leyen planuje swoją wizytę w Belgradzie w nadchodzących tygodniach.