Komisja Europejska ostro napomniała swojego najwyższego przedstawiciela w Wiedniu, Martina Selmayra, po tym, jak stwierdził, że dalsze zakupy rosyjskiego gazu przez Austrię to „krwawe pieniądze”.
„O mój Boże, 55% austriackiego gazu nadal pochodzi z Rosji” – powiedział w środę Selmayr, biorąc udział w dyskusji na targach sztuki w Wiedniu.
„To mnie zaskakuje, ponieważ krwawe pieniądze są codziennie wysyłane do Rosji wraz z rachunkami za gaz”.
Niezwykle dosadne uwagi, o których donosiły austriackie media, spotkały się z wściekłą reakcją konserwatywnej partii rządzącej (ÖVP) i doprowadziły do wezwania Selmayra do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na spotkanie.
Karoline Edtstadler, minister spraw europejskich w austriackiej Kancelarii, określiła uwagi o „krwawych pieniądzach” jako „wątpliwe”, „przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego” i „całkowicie jednostronne”.
„To niefortunne, że nawet urzędnik UE nie wydaje się być zaznajomiony z pewnymi faktami” – stwierdził Edtstadler, według publicznego nadawcy ORF.
Zajmująca obecnie pierwsze miejsca w sondażach skrajnie prawicowa Partia Wolności Austrii (FPÖ) potępiła Selmayra i wezwała do jego natychmiastowego zwolnienia. Zieloni i liberałowie wyrazili jednak zgodę na tę charakterystykę.
Biuro Selmayra nie odpowiedziało natychmiast na prośbę TylkoGliwice.
„Niepotrzebne i niewłaściwe”
W oświadczeniu udostępnionym austriackiej gazecie Die Presse Selmayr stwierdził, że jego komentarze były reakcją na wypowiedź człowieka z widowni, który oskarżył Unię Europejską, a w szczególności przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, o „podżeganie do wojny” i „ krew” w jej rękach.
W piątkowe popołudnie rozmawiając z reporterami Balazs Ujvari, rzecznik Komisji Europejskiej, powiedział, że dobór słów Selymayra był „nie tylko niepotrzebny, ale także niewłaściwy” i naruszył standardy protokołu, których przestrzegania mieli przestrzegać jego przedstawiciele.
Selmayr został wezwany na konsultacje ze swoim przełożonym i przybędzie do Brukseli „w najbliższej przyszłości” – potwierdził rzecznik.
„W dyplomacji nie chodzi tylko o odpowiednią treść, ale także o właściwy ton. Wysłannicy (…) muszą dokładnie rozważyć każde słowo, ponieważ odgrywają ważną rolę jako zaufani posłańcy między nami a rządem gospodarza” – powiedział Ujvari.
„Jedną rzeczą jest przedstawienie uwagi merytorycznej, a inną kwestią jest sposób, w jaki ją wyrażamy”.
Ujvari odmówił wzięcia udziału w, jak to określił, „dyskusjach lingwistycznych”, aby wyjaśnić, co dokładnie sprawiło, że komentarze dotyczące „krwawych pieniędzy” są tak nieadekwatne i czym różnią się one od wcześniejszych oświadczeń innych urzędników UE wzywających do zaprzestania rosyjskich paliw kopalnych.
„Te same zasady mają zastosowanie do wszystkich członków personelu, dlatego oczekujemy od naszych pracowników, aby wypowiadali się proporcjonalnie, dyskretnie i dobierali słowa z należytą starannością. Uważam, że nie zależy to od kraju (w którym mieszkają) – powiedział Ujvari.
Zapytana, czy obrona von der Leyen uzasadnia sformułowanie, Dana Spinant, zastępca rzecznika Komisji, zabrała głos, aby przedstawić swoją uwagę.
„Ważne jest, abyśmy broniąc Europy lub działań Komisji Europejskiej (…) robili to przy użyciu tonu i sformułowań, które zapewniają otwarte kanały komunikacji z krajami, do których oddelegowani są nasi wysłannicy. Jeśli będziemy obrażony, a czasami tak jest, ważne jest, aby nie odpowiadać w ten sam sposób” – stwierdziła Spinant, zauważając, że nie odnosiła się do konkretnego przypadku.
„Generalnie musimy zachować trzeźwość, gdy rozpoczynamy rozmowy”.
Rzecznicy dodali, że zanim wydał publiczną naganę, dyrektor UE przeprowadził dwustronne rozmowy z rządem austriackim.
Dobrze udokumentowana zależność
To nie pierwszy raz, kiedy Austria jest obserwowana pod kątem dalszego uzależnienia od rosyjskiego gazu, który pozyskuje rurociągiem otwartym dla Kremla. W przeciwieństwie do węgla i ropy naftowej import rosyjskiego gazu nie jest objęty zakazem na mocy sankcji UE.
Przed rozpoczęciem inwazji Austria kupowała prawie 80% swojego gazu od Rosji, a odsetek ten zaczął spadać po wojnie. Jednak w ostatnich miesiącach udział ten wzrósł i w czerwcu osiągnął 60%.
Wzrost zależności był szeroko omawiany w mediach, w tym w TylkoGliwice, Le Monde i New York Times, i sprawił, że Austria stała się jedną z niewielu krajów odstających w Unii Europejskiej, gdzie większość państw członkowskich podjęła kosztowne działania, aby uwolnić się od Import energii przez Rosję.
Komisja Europejska wprowadziła w życie plan nazwany „REPowerEU”, mający na celu całkowite oddzielenie bloku od rosyjskich paliw kopalnych i drastyczne zwiększenie wdrażania systemów odnawialnych.
Od tego czasu „REPowerEU” stał się inicjatywą przewodnią, przenikającą inne obszary polityki, a nawet ozdabiającą siedzibę Komisji w Brukseli.
We wrześniu ubiegłego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plany ograniczenia cen importu rosyjskiego gazu, argumentując, że kontynuacja zakupów pomaga Kremlowi złagodzić skutki sankcji. (Plany zostały później porzucone i nigdy nie przekształciły się w propozycję prawną).
„Wszyscy wiemy, że nasze sankcje głęboko wbijają się w rosyjską gospodarkę, powodując poważne negatywne skutki. Ale Putin częściowo buforuje (to) przychody z paliw kopalnych” – powiedziała von der Leyen we wrześniu.
„Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania swojej okrutnej wojny na Ukrainie”.
Kadri Simson, europejska komisarz ds. energii, w równym stopniu nawoływała państwa członkowskie do stopniowego wycofywania całego importu gazu z Rosji i unikania podpisywania nowych kontraktów po wygaśnięciu istniejących ustaleń.
„Dostawy gazu wykorzystywano jako dźwignię do szantażu i podziału państw członkowskich, aby osłabić determinację w przeciwstawianiu się niesprawiedliwej i nielegalnej wojnie” – powiedział Simson w marcu.
„Takie działania pokazały, że Unia powinna położyć kres ogromnej zależności od Rosji, budowanej przez dziesięciolecia”.