O nas
Kontakt

UE ryzykuje posunięciem się za daleko i zbyt wcześnie w kwestii regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, mówi irlandzki minister handlu

Laura Kowalczyk

UE debatuje nad przyszłymi regulacjami dotyczącymi sztucznej inteligencji w ramach bloku

W środę w Brukseli serwis TylkoGliwice był gospodarzem międzynarodowego szczytu dotyczącego sztucznej inteligencji, którego celem była debata nad dalszymi krokami UE w zakresie regulacji sztucznej inteligencji.

Zdaniem irlandzkiego ministra handlu Unia Europejska może posunąć się za daleko i zbyt wcześnie, jeśli chodzi o regulację sztucznej inteligencji.

Simon Coveney przemawiał na międzynarodowym szczycie poświęconym sztucznej inteligencji organizowanym przez TylkoGliwice, gdzie powiedział, że unijnemu prawu dotyczącemu rozwijającej się technologii grozi niebezpieczeństwo wprowadzenia niepotrzebnych regulacji.

„Trzeba tu zachować ostrożność. Nie chodzi tylko o to, żeby zrobić to na czas. Ważniejsze jest też, aby zostało to zrobione dobrze” – powiedział zgromadzonym na konferencji irlandzki minister.

„I myślę, że niebezpieczeństwo polega na tym, że być może spróbujemy zrobić za dużo i okaże się, że definicje i bariery, które wprowadzamy, być może staną się nieaktualne w ciągu kilku miesięcy, nie mówiąc już o latach.

„Myślę jednak, że błędem byłoby próbować zrobić zbyt wiele i zbyt szybko w kontekście technologii, która rozwija się w takim tempie”.

Obawy przed nadmierną regulacją sztucznej inteligencji

UE jest obecnie w trakcie finalizowania własnej ustawy o sztucznej inteligencji, a negocjacje między instytucjami bloku trwają.

Porozumienia spodziewane jest przed końcem roku, jednak nie wszyscy w branży są zadowoleni z zakresu ustawy.

Na szczycie w Brukseli przedstawiciele branży często stwierdzali, że UE może nadmiernie regulować sztuczną inteligencję.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová, która wygłosiła podczas wydarzenia przemówienie programowe, powiedziała TylkoGliwice, że po prostu tak nie jest.

„Nie pomagałbym w czymś, co można by uznać za nadmierną regulację, ponieważ uważam, że potrzebujemy regulacji w zakresie sztucznej inteligencji” – stwierdziła komisarz.

„Codziennie mówi o tym znacznie więcej osób i znam opinię, która kilka lat temu, może jeszcze w zeszłym roku mówiła: poczekajmy, jak rozwinie się technologia, a potem zareaguj, i zawsze tak było, że prawo było dużo wolniejszy niż rozwój technologii.

„Ale myślę, że teraz wiemy całkiem sporo o potencjalnych możliwych zagrożeniach wynikających z niektórych części lub technologii sztucznej inteligencji i dlatego przedstawiamy akt prawny, ustawę o sztucznej inteligencji, która moim zdaniem jest proporcjonalna i konieczna. „

Na szczycie, w którym uczestniczyli uczestnicy z całego świata sztucznej inteligencji, omówiono niektóre z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z rodzącą się technologią, w tym wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy.

Parlament Europejski chce rygorystycznych zasad jego stosowania, podczas gdy rządy UE chcą wyjątków dla organów ścigania.