O nas
Kontakt

UE wezwała do pomocy w powstrzymaniu masakry w Gazie, ponieważ posłowie do PE wzywają do „pauzy humanitarnej”

Laura Kowalczyk

UE wezwała do pomocy w powstrzymaniu masakry w Gazie, ponieważ posłowie do PE wzywają do „pauzy humanitarnej”

W czwartek wzrosła presja na Unię Europejską, aby pomogła znaleźć praktyczne rozwiązania ratujące życie w Gazie, po przyjęciu przez Parlament Europejski rezolucji wzywającej do „pauzy humanitarnej”.

Rezolucja, która nie ma mocy prawnej, została wydana po tym, jak Stany Zjednoczone zawetowały podobny tekst Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywający do przerw humanitarnych w celu dostarczenia pomocy ratującej życie milionom mieszkańców Gazy.

Jednak ambasadorowie krajów arabskich przy UE potępili w czwartek brak zdecydowanych działań bloku i brak wezwania do zawieszenia broni.

„Proszę o więcej. Proszę Unię Europejską, aby natychmiast wykorzystała wszystkie swoje środki, aby wywrzeć presję na Izrael, tak aby Izrael zaakceptował konieczność zaprzestania masakr i ataków na ludność cywilną, dzieci i kobiety w Gazie” – powiedział reporterom w Brukseli Abdelrahim Alfarra, Ambasador Autonomii Palestyńskiej przy UE.

„Unia Europejska i jej państwa członkowskie ponoszą nie tylko odpowiedzialność moralną, ale także obowiązek zachowania spójności z podstawowymi zasadami Unii. I zgodnie z tymi samymi zasadami mówimy im, że podwójne standardy są niedopuszczalne na wszystko” – dodał.

„Wzywamy Europejczyków, aby zapewnili natychmiastowe zaprzestanie agresji na Strefę Gazy”.

Organizacje pozarządowe skrytykowały także Parlament Europejski za „nieśmiały gest” wzywający do humanitarnej pauzy zamiast całkowitego zawieszenia broni.

„Chociaż na tym katastrofalnym etapie należy wykorzystać każdą szansę na bezpieczne sprowadzenie pomocy do Gazy, nie jest to prawdziwa odpowiedź” – powiedział Vittorio Infante, unijny ekspert ds. konfliktów Oxfam. „Potrzebujemy całkowitego zawieszenia broni przez wszystkie strony i zakończenia oblężenia Gazy. To jedyny sposób na zapewnienie wystarczającej pomocy humanitarnej i pomocy ratującej życie tamtejszej ludności cywilnej”.

UE spotkała się z ostrą krytyką za nieskoordynowaną reakcję na konflikt, w tym ze sprzecznymi oświadczeniami w sprawie potencjalnego zawieszenia krytycznej pomocy dla terytoriów palestyńskich. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również była poddawana analizie ze względu na jej niezachwiane wsparcie dla Izraela i wahania w wzywaniu do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego.

Społeczność międzynarodowa wzywa Egipt, który graniczy na południu Strefy Gazy, do otwarcia korytarzy humanitarnych, aby pomoc mogła dotrzeć do osób uciekających przed konfliktem. Setki tysięcy Gazańczyków uciekło na południe po tym, jak Izrael nakazał ewakuację północnej części enklawy przed możliwą inwazją lądową.

Ambasador Egiptu przy UE powiedział w czwartek, że twierdzenie, że Egipt odmawia otwarcia przejścia do Gazy, jest po prostu nieprawdziwe.

„Nigdy tego nie zamknęliśmy i należy to zrozumieć” – powiedział ambasador Badr Abdelatty. „Zapewniam, że przejście od strony egipskiej nigdy nie zostało zamknięte. Problem w tym, że druga część przejścia została zbombardowana czterokrotnie”.

Komisja Europejska ogłosiła na początku tego tygodnia, że ​​prześle do granicy egipskiej dostawy humanitarne dla Gazy, przy czym dwa loty mają wylecieć w tym tygodniu. W przemówieniu po wtorkowym nadzwyczajnym spotkaniu przywódców UE von der Leyen powiedziała, że ​​Komisja „kontaktuje się z władzami egipskimi, aby umożliwić dostarczenie naszej (unijnej) pomocy do Gazy”.

Arabscy ​​ambasadorowie stwierdzili także w czwartek, że Izrael był odpowiedzialny za tragiczny atak na arabski szpital Al-Ahli, w którym zginęły setki osób. Izrael twierdzi, że atak był spowodowany błędną rakietą wystrzeloną przez grupę bojowników Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Członkowie Parlamentu Europejskiego przyłączyli się do wezwań do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie przyczyny wybuchu.