Raport Komisji Europejskiej zapowiada powrót zaciskania pasa po latach hojności spowodowanej kryzysem
Główne kraje strefy euro, w tym Francja i Niemcy, muszą wkrótce cofnąć wywołane kryzysem obniżki podatków od energii, stwierdziła dziś Komisja Europejska, ponieważ blok stara się powrócić do swojej tradycyjnej roli polegającej na kontrolowaniu wydatków rządowych.
Członkowie strefy euro muszą „ograniczyć środki wsparcia energetycznego” wprowadzone po wojnie na Ukrainie, która spowodowała gwałtowny wzrost rachunków gospodarstw domowych, stwierdziła dziś Komisja, sygnalizując koniec okresu hojności fiskalnej, wywołanej po raz pierwszy pandemią.
W oparciu o ponure prognozy gospodarcze opublikowane w zeszłym tygodniu Komisja spodziewa się, że dziewięciu z dwudziestu członków strefy euro przekroczy kluczowy próg deficytu – a dziś ostrzegła, że główni gracze w bloku nie zaciskają pasa wystarczająco szybko.
W zeszłym roku Niemcy obniżyły podatek od wartości dodanej na krajowe dostawy gazu z 19% do 7%, podczas gdy Francja obniżyła podatki od energii elektrycznej i dotowanych dostawców energii, próbując odizolować obywateli i przedsiębiorstwa od rosnących kosztów utrzymania.
Chociaż UE stwierdziła wcześniej, że środki te powinny mieć charakter tymczasowy, przewiduje się, że w obu tych krajach – obok Chorwacji, Luksemburga, Malty i Portugalii – nadal „w 2024 r. będą obowiązywać istotne środki” – stwierdziła Komisja.
Dzisiejszy raport, uruchamiający całoroczny proces kontroli gospodarczej, który może potencjalnie prowadzić do kar finansowych dla krajów za lekkomyślne wydatki, wywrócił również do góry nogami tradycyjną debatę fiskalną w UE.
Choć jastrzębi mieszkańcy północy lubią myśleć o sobie, że egzekwują dyscyplinę fiskalną wobec rzekomo bardziej zrelaksowanych państw śródziemnomorskich, Komisja stwierdziła dziś, że Grecja, Cypr i Hiszpania przestrzegają ograniczeń budżetowych UE, podczas gdy Austria, Niemcy, Holandia i Finlandia potencjalnie tego nie zrobią.
Państwa UE ścigają się obecnie, aby napisać na nowo swój zbiór przepisów fiskalnych po tym, jak zgodziły się zawiesić rygorystyczne ograniczenia w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego po pandemii – wyjątek do 2021 r., który ma wygasnąć pod koniec tego roku.
We wrześniu prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił, w jaki sposób chce osiągnąć cele w zakresie zielonej energii, w tym poprzez ulgi podatkowe dla pojazdów elektrycznych, ale w czerwcu Rada UE ostrzegła, że istniejące francuskie dotacje nie są skierowane do osób najbardziej bezbronnych i mogą osłabić sygnały cenowe, które zachęcałyby do większej efektywności energetycznej.