Wsparcie dla Grecji będzie się składać z powietrznych i naziemnych środków gaszenia pożarów, Albania otrzyma od Rumunii wielozadaniowy samolot wojskowy, który może przewieźć do 6 ton wody.
Komisja Europejska przygotowuje się do wysłania doraźnej pomocy do Grecji i Albanii, aby pomóc tym dwóm krajom uporać się z poważnymi pożarami lasów.
Wsparcie dla Grecji będzie się składać z zasobów gaśniczych z powietrza i z ziemi, które zostaną dostarczone przez inne kraje europejskie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności UE.
Obejmuje ona dwa samoloty strażackie rescEU z Włoch, śmigłowiec rescEU z Francji, śmigłowiec oferowany przez Serbię, a także dodatkowe zespoły strażackie na ziemi z Czech, Francji, Włoch, Rumunii i Serbii.
Albania otrzyma od Rumunii wielozadaniowy samolot wojskowy, który może przewieźć do 6 ton wody.
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności odgrywa kluczową rolę w reagowaniu na katastrofy w Europie i może być wspierany przez poszczególne państwa członkowskie UE oraz 10 uczestniczących państw spoza UE.
Komisja Europejska właśnie ogłosiła, że 600 milionów euro ze środków UE zostanie przeznaczone na ten mechanizm w celu zwiększenia jego zdolności do gaszenia pożarów z powietrza, ponieważ pożary lasów stają się coraz większym problemem w całej Europie.
Dwanaście nowych samolotów zostanie zakupionych i wysłanych do sześciu państw członkowskich UE: Chorwacji, Francji, Włoch, Grecji, Portugalii i Hiszpanii.
„To ważny krok w kierunku nabycia samolotu, który pomoże chronić obywateli nie tylko w Chorwacji i Grecji, ale w całej Europie” – powiedział europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.
„Będzie to w 100% finansowane przez Komisję Europejską w ramach wzmocnionej zdolności do gaszenia pożarów rescEU, gotowej do gaszenia coraz intensywniejszych pożarów lasów w Europie”.
Stało się to po podpisaniu przez Lenarčiča w Zagrzebiu umowy między rządem Chorwacji a Kanadyjską Korporacją Handlową w sprawie zakupu specjalistycznych samolotów gaśniczych.
Pożary szaleją
Grecja zmaga się z ogromnym pożarem, który wybuchł w niedzielne popołudnie na północnym wschodzie Aten i rozprzestrzenił się na górę Pendeli oraz północne i północno-wschodnie przedmieścia stolicy.
Jedna kobieta zginęła, a kilkanaście osób zostało rannych, gdy strażacy walczyli z płomieniami, które na początku tygodnia wzniecił silny wiatr.
Straż pożarna poinformowała, że pożar nie ma już aktywnych, przesuwających się frontów, a strażacy koncentrują swoje wysiłki na gaszeniu płomieni w setkach powoli płonących obszarów.
W Albanii służby ratunkowe próbują ugasić pożary w wiosce Mezopotam i jej okolicach. Dwie rodziny zostały ewakuowane.
W tym kraju Bałkanów Zachodnich w czasie gorących i suchych lat często dochodzi do pożarów lasów, jednak władze twierdzą, że zmiany klimatyczne przyczyniają się do coraz większych i częstszych pożarów.