O nas
Kontakt

UE zapewnia Bałkanom Zachodnim dostęp do jednolitego rynku w zamian za reformy

Laura Kowalczyk

UE zapewnia Bałkanom Zachodnim dostęp do jednolitego rynku w zamian za reformy

Przywódcy UE zaoferowali Bałkanom Zachodnim dostęp do jednolitego rynku, który podlega szybkim reformom, co stanowi ważny krok w kierunku integracji, zapewniając jednocześnie znaczną zachętę gospodarczą w kontekście konfliktu Rosji na Ukrainie.

Przywódcy Unii Europejskiej przedstawili plan wzrostu dla sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, oferujący im dostęp do części jednolitego rynku UE w zamian za istotne reformy, co stanowić będzie odskocznię do pełnego członkostwa w UE.

To historyczne ogłoszenie miało miejsce podczas dorocznego szczytu Procesu Berlińskiego, który odbył się w Tiranie w Albanii.

Kraje regionu to Albania, Bośnia, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia.

Spotkanie odbyło się w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Warunkowy wymóg inwestycji i reform

Jednolity Rynek UE, składający się z 27 państw członkowskich UE, ułatwia swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób w jego granicach.

UE wymagała od krajów Bałkanów Zachodnich, aby przed przystąpieniem do UE zreformowały swoje gospodarki i instytucje polityczne, co obejmowało poprawę struktury regulacyjnej przedsiębiorstw, walkę z korupcją i wyeliminowanie przestępczości zorganizowanej.

Von der Leyen powiedziała w poniedziałek, że nowy plan UE na rzecz wzrostu gospodarczego dla tych krajów mógłby umożliwić im dostęp do części jednolitego rynku UE w indywidualnych przypadkach w zamian za zademonstrowane reformy.

Kraje mogłyby dołączyć do rynku UE w obszarach towarów i usług, transportu drogowego, energii, energii elektrycznej, współpracy celnej, handlu elektronicznego i płatności bezgotówkowych, „żeby nie wymienić tylko kilku” – stwierdziła von der Leyen.

Nowy plan rozwoju

Kraje, które szybko zastosują się do żądanych reform, otrzymają z kolei inwestycje, powiedziała von der Leyen. Szef Komisji powiedział, że przywódcy UE zaproponowali program inwestycyjny na kwotę 6 miliardów euro, 2 miliardy euro w postaci dotacji i 4 miliardy euro w postaci pożyczek.

„Środki zostaną udostępnione po wdrożeniu reform. Jest to więc warunkowe” – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie.

UE uruchomiła już 16 miliardów euro na inwestycje w regionie z 30 miliardów obiecanych trzy lata temu.

„Musimy wykorzystać potencjał Bałkanów Zachodnich i przybliżyć go do europejskiego jednolitego rynku” – stwierdziła von der Leyen. Nie wprowadzając reform, „jedyną osobą, którą możesz zablokować, jesteś ty sam” – stwierdziła.

Obiecująca droga naprzód

Sześć krajów Bałkanów Zachodnich znajduje się na różnych etapach integracji z blokiem. Serbia i Czarnogóra rozpoczęły negocjacje akcesyjne kilka lat temu, w zeszłym roku Albania i Macedonia rozpoczęły negocjacje, natomiast Bośnia i Kosowo rozpoczęły dopiero pierwszy etap procesu akcesyjnego.

Wojna Rosji na Ukrainie umieściła integrację Bałkanów Zachodnich z UE na pierwszym miejscu w programie bloku 27 narodów.

UE próbuje wznowić cały proces rozszerzenia, który utknął w martwym punkcie od 2013 r., kiedy Chorwacja dołączyła jako ostatnie państwo.

Aby dowiedzieć się więcej o jednolitym rynku UE, obejrzyj powyższy film