O nas
Kontakt

UE zatwierdza dotację w wysokości 105 mln euro dla holenderskich hodowców zwierząt gospodarskich w celu ograniczenia zanieczyszczenia azotem

Laura Kowalczyk

Dutch farmers protesting against the government’s plans to reduce emissions of nitrogen oxide and ammonia gather for a demonstration at Stroe, Netherlands, Wednesday, June 22

Rolnicy, którzy przeniosą się z terenów objętych programem Natura 2000, mogą liczyć na publiczne pieniądze – poinformowała Bruksela po fali protestów przeciwko wprowadzeniu ekologicznych środków.

UE zatwierdziła program dotacji o wartości 105 mln euro, który ma zachęcić holenderskich hodowców zwierząt gospodarskich do opuszczenia obszarów objętych ochroną przyrody i ograniczenia w ten sposób niebezpiecznych emisji azotu.

Od 2019 r. w rolnictwie trwają powszechne protesty rolników przeciwko działaniom rządu mającym na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczenia azotem – w tym amoniakiem pochodzącym z gnojowicy, obornika i nawozów sztucznych.

Ukoronowaniem tego było przyłączenie się Ruchu Rolników-Obywateli (BBB) ​​do nowej prawicowej koalicji, która objęła władzę na początku tego miesiąca.

Zatwierdzony dziś program o wartości wielu milionów euro ma na celu wypłacanie rekompensat rolnikom, którzy dobrowolnie opuszczą obszary Natura 2000 zniszczone przez osady azotu, mogące prowadzić do degradacji środowiska i naruszać Dyrektywę Siedliskową, obowiązujące w UE prawo dotyczące ochrony środowiska.

Właściciele małych i średnich gospodarstw hodowlanych mogą ubiegać się o bezpośrednią dotację pokrywającą nawet 100% kosztów przeniesienia działalności hodowlanej, w tym demontażu i ponownego montażu budynków gospodarczych i infrastruktury oraz renowacji opuszczonych terenów – nawet jeśli przeprowadzą się do innej części UE.

Zgodnie z prawem UE dotyczącym jednolitego rynku, dotacje krajowe mogą stanowić nielegalną pomoc państwa, a urzędnicy z Brukseli musieli sprawdzić, czy program ten osiągnął uzasadnione cele polityki bez nadmiernego zakłócania rynków.

Komisja stwierdziła, że ​​holenderski program, który będzie obowiązywał do 2029 r., jest „konieczny i właściwy do osiągnięcia zamierzonego celu, a mianowicie zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska rozwoju hodowli zwierząt”, wspierając jednocześnie Europejski Zielony Ład w walce ze zmianą klimatu.

Decyzja ta zapadła około 14 miesięcy po tym, jak urzędnicy UE ds. konkurencji zatwierdzili 1,47 mld euro pomocy państwa na zwrot do 120% kosztów poniesionych przez rolników, którzy zdecydują się zamknąć hodowlę zwierząt gospodarskich zamiast dostosować się do bardziej rygorystycznych limitów azotu.

Holandia, mimo że ma drugą co do wielkości gęstość zaludnienia w UE po Malcie, jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie. Według oficjalnych statystyk w ubiegłym roku jej eksport wyniósł prawie 124 mld euro.

Nowy rząd, w tym BBB, obiecał złagodzić ograniczenia w odpowiedzi na falę protestów przeciwko polityce ograniczania stosowania azotanów prowadzonej przez poprzedni rząd, na czele którego stał liberalny premier Mark Rutte.