W ubiegłym roku w kilku europejskich portach nastąpił ogromny wzrost konfiskat narkotyków, a gangi wykorzystywały luki w zabezpieczeniach.
UE uruchomiła w środę nową inicjatywę mającą na celu walkę z przemytem narkotyków przez europejskie porty.
Celem Europejskiego Sojuszu Portów jest wzmocnienie współpracy i gromadzenia danych wywiadowczych pomiędzy policją, celnikami i operatorami prywatnych terminali morskich.
Został on zainicjowany w Antwerpii przez Komisję Europejską we współpracy z prezydencją belgijską. Komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson stwierdziła, że należy stawić czoła współpracującym grupom przestępczym.
Gangi wysyłają „duże przesyłki po jednej stronie Atlantyku i rozprowadzają je po drugiej stronie tutaj, w Europie” – wyjaśniła.
„Łączymy siły, aby powstrzymać grupy przestępcze przedostające się do naszych portów za pomocą przekupstwa, korupcji i gróźb, ponieważ ludziom bardzo trudno jest dostać się do portu i wydobyć narkotyki z portów kontenerowych. W tym celu potrzebują pomocy z wewnątrz”.
W 2023 r. w kilku krajach europejskich nastąpił ogromny wzrost konfiskat narkotyków, a gangi wykorzystywały słabości bezpieczeństwa wewnętrznego w portach.
Nowy sojusz ma na celu oprzeć się na środkach zwalczania handlu ludźmi podjętych już w niektórych portach, takich jak północne porty morskie w Rotterdamie, Antwerpii i Hamburgu, a także ustanowić podobne operacje w całej Europie.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie odporności europejskich węzłów logistycznych na zagrożenia stwarzane przez przestępczość zorganizowaną.
W oparciu o lepsze zrozumienie istniejących luk i słabych punktów sojusz ma na celu zmobilizowanie społeczności celnej do ulepszenia ocen ryzyka i ukierunkowanych kontroli.