O nas
Kontakt

UE zwraca się do chińskiej witryny sprzedaży internetowej o informacje na temat podrabianych leków

Laura Kowalczyk

UE zwraca się do chińskiej witryny sprzedaży internetowej o informacje na temat podrabianych leków

Władze wykonawcze UE przesłały z chińskiej strony internetowej prośbę o udzielenie informacji w ramach swoich uprawnień dochodzeniowych na mocy ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Komisja Europejska skierowała do chińskiego serwisu internetowego AliExpress formalny wniosek o udzielenie informacji w związku ze środkami wprowadzanymi w celu ochrony konsumentów przed nielegalnymi produktami, takimi jak sprzedaż podrabianych leków w Internecie.

AliExpress, którego właścicielem jest chiński gigant technologiczny Alibaba, musi odpowiedzieć do 27 listopada, w przeciwnym razie może zostać wszczęte dochodzenie.

Komisja Europejska może nałożyć karę za „nieprawidłowe, niekompletne lub wprowadzające w błąd informacje” związane z wnioskiem.

AliExpress jest uważany za „bardzo dużą platformę internetową” zgodnie z unijną ustawą o usługach cyfrowych (DSA), która weszła w życie dla tych platform w sierpniu.

Oznacza to, że firma podlega nowym wymogom, których celem jest ochrona użytkowników Internetu.

„Akt o usługach cyfrowych nie dotyczy wyłącznie mowy nienawiści, dezinformacji i cyberprzemocy” – stwierdził w oświadczeniu Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

„Ma także za zadanie zapewnić usunięcie nielegalnych lub niebezpiecznych produktów sprzedawanych w UE za pośrednictwem platform handlu elektronicznego, w tym rosnącej liczby fałszywych i potencjalnie zagrażających życiu leków i środków farmaceutycznych sprzedawanych w Internecie” – dodał.

Komisja Europejska wysłała również oficjalne wnioski do TikTok, Meta i X (dawniej Twitter) w związku z rozpowszechnianiem dezinformacji oraz treści nielegalnych lub zawierających przemoc.

Niestosowanie się do nowych unijnych przepisów grozi wysokimi karami, proporcjonalnymi do wielkości firmy.

Platformy określone jako „bardzo duże”, co oznacza, że ​​mają co najmniej 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie (10 procent populacji UE), mogą zostać ukarane karą w wysokości do sześciu procent ich światowego obrotu.

Komisja Europejska mogłaby również objąć platformę wzmocnionym nadzorem lub w „ostateczności” zwrócić się do sędziów o wykluczenie platformy z bloku.

Jak dotąd UE wyznaczyła 19 przedsiębiorstw jako bardzo duże platformy lub wyszukiwarki internetowe.

Podrabiane leki na rynkach internetowych

W raporcie Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej i Europolu za 2022 r. stwierdzono, że podrabiane produkty farmaceutyczne przeniosły się z rynków fizycznych na rynki internetowe, oferując „coraz szerszą gamę leków”.

W raporcie dodano, że podrabiane i pirackie towary importowane do bloku mają szacunkową wartość 119 miliardów euro.

Pacjenci w Austrii i Wielkiej Brytanii byli niedawno hospitalizowani z powodu poważnych skutków ubocznych po zażyciu sfałszowanych leków odchudzających, a organy regulacyjne ostrzegają lekarzy, aby sprawdzali źródło zaopatrzenia, jeśli nie pochodzi z legalnych aptek.

Zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych internetowe platformy handlowe muszą identyfikować przedsiębiorców sprzedających produkty, aby lepiej chronić konsumentów przed produktami nielegalnymi.

Mają także obowiązek informowania konsumentów, którzy zakupili produkt, gdy firma dowie się o jego niezgodności z prawem oraz przeprowadzania wyrywkowych kontroli dokumentacji produktu.