O nas
Kontakt

Ukraina obniża wiek poboru do wojska, ponieważ Rosja przygotowuje się do ewentualnej ofensywy

Laura Kowalczyk

Newly recruited soldiers toss their hats as they celebrate the end of their training at a military base close to Kyiv, Ukraine, Monday, Sept. 25, 2023.

Ukraina obniżyła w środę wiek poboru do wojska, aby wzmocnić swoją uszczuploną armię po dwóch latach zaciekłej wojny z Moskwą.

Ukraina obniżyła w środę wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat, próbując uzupełnić swoje siły zbrojne po ponad dwóch latach wojny następującej po inwazji Rosji na pełną skalę.

Nowa ustawa mobilizacyjna weszła w życie dzień po podpisaniu jej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, uchwalił ją w zeszłym roku.

Nie od razu było jasne, dlaczego Zełenskiemu tak długo zwlekało z podpisaniem ustawy. Wygłosił jedynie krótki publiczny komentarz na ten temat podczas środowej konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem.

Kontrola zlecona przez niedawno mianowanego naczelnego dowódcę Ukrainy Oleksandra Syrskiego wykazała, że ​​według Zełenskiego wcześniejsze szacunki mówiące o potrzebie 500 000 nowych rekrutów były błędne. Częściowo dzieje się tak dlatego, że żołnierze służący na tyłach mogą zostać wysłani na linię frontu – dodał.

Zełenski powiedział, że nie jest jeszcze gotowy powiedzieć dziennikarzom, ilu nowych poborowych będzie potrzebować ukraińska armia.

Pobór do wojska był przez wiele miesięcy drażliwą kwestią na Ukrainie w obliczu rosnącego niedoboru piechoty, a także poważnych niedoborów amunicji, która pomogła Rosji na polu bitwy.

Własne problemy Rosji z zasobami ludzkimi i planowaniem uniemożliwiają jej jak dotąd pełne wykorzystanie swojej przewagi, choć istnieją obawy, że Moskwa może przygotowywać się do ewentualnej ofensywy.

Rosyjskie wojsko oświadczyło w środę, że odnotowało w ostatnim czasie gwałtowny wzrost liczby żołnierzy, przypisując to publicznemu oburzeniu w związku z zeszłomiesięcznym atakiem terrorystycznym na moskiewską salę koncertową, w którym zginęło ponad 140 osób.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatnich 10 dni zarejestrowało się około 16 000 osób.

TylkoGliwice nie mógł niezależnie zweryfikować tego twierdzenia.

Do ataku przyznał się oddział grupy terrorystycznej Państwa Islamskiego. Kreml upierał się, nie dostarczając dowodów, że Kijów i Zachód odegrały rolę w masowej strzelaninie – pomimo swoich zdecydowanych zaprzeczeń.

Nowo werbowani żołnierze wykrzykują hasła, świętując zakończenie szkolenia w bazie wojskowej niedaleko Kijowa na Ukrainie, poniedziałek, 25 września 2023 r.
Nowo werbowani żołnierze wykrzykują hasła, świętując zakończenie szkolenia w bazie wojskowej niedaleko Kijowa na Ukrainie, poniedziałek, 25 września 2023 r.

Podpisana przez Zełenskiego ustawa obniżająca wiek poboru do wojska, znana jako 9281, różni się od bardziej kontrowersyjnego i ekspansywnego projektu ustawy mobilizacyjnej rozpatrywanego w parlamencie.

Ustawa ta, znana jako 10449, nie tylko obniży wiek poboru do wojska, ale także określi, między innymi, kto ma prawo do zwolnień.

Ustawodawstwo to, które – jak się oczekuje – będzie bardzo niepopularne, okazało się trudniejsze do przyjęcia w parlamencie, ponieważ prawodawcy zgłosili ponad 1000 poprawek.

Zełenski podpisał także dwie inne ustawy związane z mobilizacją, w tym tworzącą internetowy rejestr rekrutów.

Początkowy entuzjazm do zapisywania się i walki z siłami Kremla osłabł, choć poparcie społeczne dla wojny pozostaje wysokie.

Ukraina obecnie zabrania mężczyznom poniżej 60. roku życia podróżowania za granicę, choć znaczna ich liczba opuściła kraj.

Wielu Ukraińców uchyla się od poboru, ukrywając się w domu lub próbując przekupić sposób na wydostanie się z bitwy. Dowódcy twierdzą, że nie mają wystarczającej liczby żołnierzy do rozpoczęcia ofensywy i ledwo wystarczającej do utrzymania pozycji podczas wzmagających się rosyjskich ataków.

Populacja Rosji jest ponad trzykrotnie większa od populacji Ukrainy, a prezydent Władimir Putin wykazał chęć zmuszenia ludzi na front, jeśli nie było wystarczającej liczby ochotników.

Zełenski rzadko poruszał kwestię mobilizacji.

W grudniu ubiegłego roku powiedział, że ukraińska armia chce zmobilizować nawet 500 000 dodatkowych żołnierzy. Powiedział jednak, że zwrócił się do najwyższych władz o przedstawienie szczegółów „bardzo delikatnej sprawy”, zanim podejmie decyzję, czy spełnić ich życzenie.

Tak duża mobilizacja kosztowałaby Ukrainę równowartość 12,4 miliarda euro (13,4 miliarda dolarów), powiedział wówczas Zełenski. Inne aspekty, które należy rozważyć, obejmują to, czy żołnierze znajdujący się obecnie na froncie zostaną poddani rotacji lub czy zezwolono im na opuszczenie kraju, powiedział.

Według doniesień potrzeba szerokiej mobilizacji w celu zwiększenia liczebności ukraińskich żołnierzy była jednym z obszarów sporu między Zełenskim a generałem Waleriim Załużnym, popularnym naczelnym dowódcą sił zbrojnych Ukrainy, którego prezydent zastąpił w lutym.

Statystyki ukraińskiego Ministerstwa Obrony mówią, że w październiku ukraińska armia liczyła prawie 800 000 żołnierzy. Nie dotyczy to Gwardii Narodowej ani innych jednostek. W sumie 1 milion Ukraińców jest w mundurach.