O nas
Kontakt

Ukraina „optymistycznie” ocenia szanse na członkostwo w UE

Laura Kowalczyk

Ukraina „optymistycznie” ocenia szanse na członkostwo w UE

Przemawiając na konferencji w Berlinie, minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że starania tego kraju o członkostwo w UE nie powinny być wstrzymywane przez reformy blokowe.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w czwartek, że jest „optymistą”, że Unia Europejska wkrótce rozpocznie negocjacje akcesyjne z jego krajem.

Jego uwagi pojawiły się podczas udziału w konferencji w Berlinie na temat przyszłego rozszerzenia Unii Europejskiej, do której jego kraj ma nadzieję przystąpić.

Ukraina wkrótce członkiem UE?

„Jesteśmy optymistami. Przeprowadziliśmy wiele reform i przyjęliśmy niezbędne przepisy, aby odpowiedzieć na zalecenia Brukseli” – powiedział prasie.

Europejska władza wykonawcza ma przedstawić 8 listopada raport na temat postępów Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz podjąć decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych, zanim 27 państw podejmie tę kwestię na szczycie w Brukseli w połowie grudnia .

UE w czerwcu 2022 roku w bardzo symbolicznym geście przyznała Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego. Gruzji natomiast odmówiono tego statusu, gdyż blok domagał się od Tbilisi dalszych reform.

Aby przejść do kolejnego etapu – otwarcia negocjacji akcesyjnych – Komisja Europejska określiła dla Kijowa siedem punktów odniesienia. Należą do nich walka z powszechną korupcją i reforma sądownictwa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła we wrześniu Ukrainę i stwierdziła, że ​​rozdarty wojną kraj poczynił „wielkie postępy” w przyjęciu standardów.

Negocjacje mogą zająć trochę czasu, zanim doprowadzą do członkostwa.

Pięć krajów Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia, Macedonia Północna, Czarnogóra i Serbia) również ma status kraju kandydującego. Niektóre z nich negocjowały członkostwo od ponad dziesięciu lat.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nalegał, aby UE przyjęła bardziej elastyczne podejście do przyjmowania nowych członków.

„Nasze główne stanowisko, które przyniosłem z Kijowa, jest takie, że reforma UE nie powinna brać procesu rozszerzenia jako zakładnika” – powiedział Kuleba. „Musimy znaleźć właściwą równowagę pomiędzy procesem reformowania Unii Europejskiej a kontynuacją rozszerzenia”.

UE przejdzie reformę?

Na zaproszenie minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock 17 ministrów spraw zagranicznych lub przedstawicieli przybyło do Berlina, aby omówić rozszerzenie i reformę UE.

Firma Baerbock przedstawiła szereg propozycji. Należą do nich sugestia, że ​​naruszenia praworządności przez państwa członkowskie powinny być szybciej karane, a kraje kandydujące powinny być wcześniej włączane w procesy decyzyjne w UE.